Building Solutions

budownictwo, dom, ogród, wnętrza, meble

Budownictwo

Popularne i mniej znane kategorie narzędzi pneumatycznych

Popularne i mniej znane kategorie narzędzi pneumatycznych

Lekkie, tanie i niezawodne w działaniu narzędzia pneumatyczne to sprzęt często wygrywający rywalizację z elektronarzędziami, zwłaszcza gdy jest on wykorzystywany w pracy ciągłej. Ze względu na uproszczoną konstrukcję tego typu urządzenia rzadziej się psują, są bardziej poręczne, często mniejsze i znacząco lżejsze – brak silnika ma drastyczny wpływ na obniżenie ich wagi. Jedynym minusem jest w tym przypadku konieczność zakupu kompresora do sprężania powietrza.

Udarowe klucze pneumatyczne i pistolety lakiernicze

Do kategorii najczęściej stosowanych narzędzi pneumatycznych zalicza się wszelkiego rodzaju klucze udarowe napędzane siłą sprężonego powietrza, np. https://ingar.pl/produkty/narzedzia-pneumatyczne,2,80. Tego typu sprzęt znajduje się na wyposażeniu praktycznie każdego zakładu wulkanizacyjnego i zdecydowanej większości profesjonalnych warsztatów samochodowych. Dzięki sile sprężonego powietrza takie narzędzia pneumatyczne umożliwiają szybkie odkręcanie śrub przytrzymujących koła lub inne samochodowe podzespoły. Kluczy udarowych na sprężone powietrze używa się również do naprawy maszyn i pojazdów budowlanych, ciągników rolniczych oraz innego ciężkiego sprzętu – wszędzie tam, gdzie stosowane są śruby o dużej średnicy. Poza kluczami udarowymi dużą popularnością cieszą się również pneumatyczne pistolety lakiernicze. Taki sprzęt być może nie jest tak popularny jak klucze udarowe, ale nie sposób wyobrazić sobie bez niego profesjonalnej lakierni.

Szlifierki i precyzyjne młotki pneumatyczne

To zdecydowanie mniej popularne narzędzia pneumatyczne, ale w stosunku do tradycyjnych elektronarzędzi, charakteryzujące się znacznie większą efektywnością działania. Tego typu sprzętu używa się w wyspecjalizowanych warsztatach, w firmach budowlanych i remontowych. Wówczas najczęściej wykorzystywany jest mobilny kompresor, który spręża zasilające tego typu narzędzia powietrze. Na liście pneumatycznych szlifierek do zadań specjalnych znajdziemy praktycznie wszystkie ich wersje, w tym szlifierki proste, kątowe, oscylacyjne oraz taśmowe. Rzadko spotykanym narzędziem pneumatycznym jest młotek igłowy przeznaczony do usuwania rdzy i innych zanieczyszczeń z konstrukcyjnych elementów stalowych – jego zdecydowanie popularniejszą wersją są profesjonalne, znacznie większe młoty udarowe do kruszenia betonowych czy asfaltowych nawierzchni, rozbijania kamienia czy burzenia ścian.

 

Praca z narzędziami pneumatycznymi jest często znacznie wygodniejsza i szybsza niż z elektronarzędziami czy narzędziami spalinowymi. Wymaga jednak stosowania kompresorów do sprężania powietrza, co w niektórych miejscach jest utrudnione lub wręcz niemożliwe.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.