Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś
Poradnik

Jakie kolory pasują do siebie we wnętrzach?

Data publikacji 26 stycznia 2023

Dobór odpowiedniego koloru do konkretnego wnętrza z pozoru wydaje się sprawą prostą. Jednak jeśli należy dokonać wyboru konkretnej barwy sprawa się bardzo komplikuje. Często zdarza się tak, że po prostu nie wiadomo, jakie kolory będą się ze sobą dobrze komponować, a jakie kolory będą dobrze pasować we wnętrzach. Aby móc odpowiednio dobierać kolory do wnętrz warto poznać podstawowe zasady obejmujące działanie takie jak łączenie kolorów. Dzięki temu każde zaprojektowane pomieszczenie będzie wyglądało w sposób efektowny. Poznaj rodzaje barw jakimi są barwy podstawowe, barwy pochodne i inne.

Jak łączyć ze sobą kolory – barwy pochodne, podstawowe i trzeciego rzędu

Można wyróżnić wiele nazw kolorów, jednak wśród podstawowych barw można wymienić przede wszystkim kolor czerwony, niebieski oraz żółty. Cała paleta barw wraz z ich odcieniami umieszczona jest na tak zwanym kole barw.

Umieszczone jest tam łącznie dwanaście kolorów, wśród których można wymienić następujące:
– podstawowe, takie jak kolor czerwony, niebieski i żółty,
– barwy pochodne, takie jak kolor fioletowy, pomarańczowy oraz zielony. Takie barwy pochodne powstają z połączenia barw podstawowych. Barwy pochodne to kolory czyste i ostre.
– trzeciego rzędu, które zostały stworzone na skutek różnych sposobów łączenia barw podstawowych oraz barw pochodnych.

Podczas podejmowania decyzji, jakie kolory pasują do siebie należy zwrócić uwagę na sposób wykorzystywania barw podstawowych w pomieszczeniu, które chcemy zaaranżować.

barwy pochodne

Podstawowe kolory

Wśród różnych rodzajów zestawień kolorystycznych można wymienić następujące:

– barwy monochromatyczne, które są mieszanką kilku tonów tego samego koloru. Może to być umieszczenie w pomieszczeniu kilku barw tego samego koloru, na przykład takiego jak zielony. W szczególności barwy monochromatyczne sprawdzają się w takich pomieszczeniach jak sypialnia,

– barwy komplementarne, które są przeciwieństwem barw znajdujących się po tej samej stronie koła barw. W tym przypadku łączy się głównie kolory, które znajdują się po przeciwnych stronach tego koła. Przykładem takiego rozwiązania jest zastosowanie w pomieszczeniu przeciwstawnych barw, które na przykład składają się z takich kolorów jak żółty i niebieski; barwy komplementarne bardzo dobrze sprawdzają się w takich pomieszczeniach jak salon,

– barwy analogiczne, które są mieszanką trzech różnych barw, znajdujących się obok siebie na kole barw. Wśród nich można wymienić zestawienie takich kolorów jak zielony, zielono-żółty oraz żółty. Jest to rozwiązanie o bardzo odważnym charakterze i z całą pewnością bardzo dobrze będzie pasowało do takich pomieszczeń jak salon czy sypialnia,

– barwy w harmonii trójkąta, co oznacza połączenie trzech barw, które znajdują się na brzegach trójkąta równobocznego wpisanego w koło barw. Rozwiązanie to uwzględnia co czwarty kolor znajdujący się na kole barw i może obejmować takie kolory jak na przykład czerwony, żółty i niebieski. Rozwiązanie to nie jest szczególnie popularne we wnętrzach, ponieważ jest bardzo ekstrawaganckie.

https://building-solutions.pl/aranzacja-pokoju-dziennego/

Jak wybrać kolory do wnętrz?

Z całą pewnością wiele osób podczas aranżowania domu czy mieszkania zastanawia się, jak w odpowiedni sposób wybrać kolory do wnętrz. W ostatnich latach bardzo popularnym kolorem stał się szary i pojawia się w tym przypadku następujące pytanie: kolor szary z jakim kolorem pasuje? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Aby na nie odpowiedzieć, warto poznać właściwości różnych kolorów we wnętrzach. Kolory w znaczącym stopniu wpływają na organizm człowieka, a także na jego samopoczucie. Dlatego warto do konkretnych pomieszczeń wybierać odpowiednie kolory. Salon z powodzeniem może stać się pomieszczeniem o niezwykłej energii, dzięki wykorzystaniu koloru czerwonego. Natomiast będzie on miał bardzo naturalne oblicze, jeśli wykorzysta się w nim takie kolory jak żółty oraz szary z drewnianymi dodatkami.

kolory we wnętrzu

Barwy pochodne czy podstawowe w salonie

W pomieszczeniu takim jak salon można także zastosować najbardziej popularne kolory w danym sezonie, wśród których z powodzeniem można wyróżnić atrakcyjne fiolety, turkusy czy też fantastyczną i odświeżającą zieleń. Najczęściej wybieranymi kolorami do kuchni są natomiast biele oraz szarości. Kolory te w bardzo dobry sposób stanowią tło dla pozostałego wyposażenia kuchni, takiego jak na przykład szafki kuchenne. Jeśli posiada się w kuchni neutralne kolory takie jak szary lub biały warto postawić na różnego rodzaju kolorowe dodatki, które będą doskonałym uatrakcyjnieniem tego pomieszczenia. Ważnym pomieszczeniem w domu jest także sypialnia. W tego rodzaju wnętrzu najlepiej sprawdzą się kolory o neutralnych barwach. Jest to istotne z tego względu, że przed snem nie warto pobudzać swoich zmysłów intensywnymi kolorami. Dlatego warto do niego wybierać przede wszystkim pastele oraz beże.

blacha trapezowa

Redakcja Building-Solutions

Pasjonat architektury i zrównoważonego rozwoju, z zawodowym doświadczeniem w branży budowlanej. Na co dzień eksploruję nowe technologie i materiały, które wprowadzają innowacje w każdą przestrzeń – od domowego zacisza po wielkoskalowe projekty przemysłowe.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Oszczędne budowanie domu