Odpływ liniowy – gdzie się sprawdzi?
Data publikacji 29 lipca 2022Projektowanie łazienek zawsze obejmuje zaaranżowanie prysznica lub wanny. W pierwszym przypadku możemy skorzystać ze standardowego wykończenia z brodzikiem. Sprawa komplikuje się jednak, jeśli metraż nie pozwala nam na zamontowanie masywnych konstrukcji. Wtedy z pomocą może przyjść odpływ liniowy. Czym jest i gdzie najlepiej się sprawdzi? Podpowiadamy.
Co to jest odpływ liniowy?
Odpływ liniowy to nic innego jak sposób na grawitacyjne odprowadzanie wody z pomieszczenia. Odebrana z tego miejsca spływa po powierzchni długiego prostokąta do syfonu i dalej dostaje się do kanalizacji. Można go zamontować zarówno wewnątrz pomieszczeń, jak i poza budynkiem, jeśli potrzebujemy zrobić dodatkową łazienkę na przykład w ogrodzie. Aby zamontować taki odpływ, konieczne jest zachowanie odpowiedniej wysokości pod podłogą, w której musi się zmieścić stelaż odpływu oraz syfon. Każdy rodzaj odpływu w łazience ma ujście do syfonu, bowiem on przepuszcza wodę do kanalizacji, a dalej do oczyszczalni ścieków.
Jest on nowoczesnym rozwiązaniem, które najlepiej zaplanować już na etapie budowy domu bądź wykańczania mieszkania. W planie budowlanym uwzględnimy jednak pożądaną wysokość podłogi i dopasujemy ją do parametrów, według których musimy zamontować konstrukcję z odpływem liniowym. W przypadku remontu w starszym budownictwie może okazać się, że zbyt niska podłoga lub zbyt wysoki syfon nie pozwolą wmontować całego odpływu liniowego w podłogę.
Jak zamontować odpływ liniowy?
Montaż odpływu liniowego nie jest wcale tak skomplikowany, jak mogłoby się wydawać. Sklepy budowalne oferują bowiem szeroki wybór produktów, które spełnią wszystkie nasze wymagania. Na początku wybierzmy taki zestaw, którego przepustowość pozwoli na bezproblemowy odbiór wody spływającej ze słuchawki prysznicowej. Zwróćmy również uwagę na jakość wykonania, ponieważ powinien być on solidny, aby posłużył przez wiele lat. Im niższa konstrukcja odpływu liniowego i syfonu, tym łatwiej zmieścimy wszystko pod podłogą.
W zależności od rodzaju podłoża musimy dopasować do niego montaż rur. Musimy jednak zapamiętać o zachowaniu spadku rur odprowadzających. Spadek ten powinie mieć około 2,5%. Jeżeli podłoga jest postawiona na gruncie w niepodpiwniczonym domu, najpierw zamontuj podejście kanalizacyjne, a dopiero później wylewaj na betonową podłogę.
Odpływ odwodnienia liniowego może znajdować się zarówno przy ścianie, jak i na środku podłogi prysznica. Jeśli wbudujemy odpływ pod ścianą, nachylenie podłogi będzie jednostronne, jeśli natomiast umiejscowimy go pośrodku, nachylenie możemy zrobić dwuspadowe.