Building Solutions

budownictwo, dom, ogród, wnętrza, meble

Poradniki

Jakie rury wybrać do zimnej i ciepłej wody?

Podczas prac remontowo-budowlanych w mieszkaniu wiele osób zastanawia się, jakie rury do wody ciepłej i zimnej wybrać. Wśród najbardziej popularnych możliwości można wymienić przede wszystkim rury miedziane oraz rury wykonane z tworzyw sztucznych. Ich parametry są do siebie bardzo zbliżone, jednak różnią się one kilkoma aspektami. Dlatego warto dowiedzieć się, jaki wybór będzie najbardziej efektywny w działaniu.

Rury miedziane

Wśród różnego rodzaju rur polecane są do ciepłej i zimnej wody rury miedziane. Posiadają one bardzo dobre właściwości. Przede wszystkim ich powłoka charakteryzuje się bardzo dużą odpornością na korozję, a także na działanie wysokich temperatur wody, która przez nie przepływa. Rury miedziane charakteryzują się wyjątkową gładkością, dlatego zmniejszone jest ryzyko powstawania na nich kamienia, a także gromadzenia się osadów. Dodatkowo miedź posiada właściwości bakteriostatyczne, dlatego jest bardzo polecanym rodzajem materiału. Rury miedziane to jeden z najbardziej popularnych rodzajów rur w domach i mieszkaniach.

Rury z tworzyw sztucznych

Rury do wody ciepłej i zimnej mogą być także produkowane z takich materiałów jak różnego rodzaju tworzywa sztuczne. Są to rury stosunkowo lekkie, które nie korodują w żaden sposób. Nie gromadzą się także na nich żadne osady. Wśród najbardziej popularnych materiałów, z których wykonywane są takie rury można wyróżnić następujące:
– rury z PVC, które są stosunkowo tanim materiałem; do rur, w których płynie zimna woda używa się PVC-U, natomiast do rur, w których przepływa ciepła woda PVC-C,
– polipropylen, który charakteryzuje się dość dużą sztywnością, dzięki czemu nie ulega zbyt łatwo procesowi gięcia; w tego rodzaju rurach należy wykorzystywać różnego rodzaju złącza oraz kolanka,
– polietylen oraz polibutylen, które można w dowolny sposób poddawać procesowi gięcia; jednakże ten rodzaj materiału nie jest odporny na działanie wysokich temperatur, dlatego warto wziąć to pod uwagę.

Rury wielowarstwowe

Wśród różnego rodzaju rur do zimnej i ciepłej wody można także wyróżnić rury o charakterze wielowarstwowym. Są one najczęściej złożone z trzech różnych warstw. Środkowa warstwa wykonana jest z takiego materiału jak aluminium. Otoczona jest ona natomiast materiałem takim jak polietylen sieciowany. Dzięki temu rury te są bardzo solidne oraz wytrzymałe na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. W bardzo dobry sposób poddają się także procesowi gięcia. Posiadają one bardzo dobre parametry jakościowe, dlatego są chętnie stosowane w różnego rodzaju instalacjach w domach i mieszkaniach.

Comment here