Building Solutions

budownictwo, dom, ogród, wnętrza, meble

Ogród

Aranżacja ogrodu zimowego – co musisz wiedzieć?

Aranżacja ogrodu zimowego – co musisz wiedzieć?

Ogród zimowy nie tylko podnosi atrakcyjność nieruchomości, ale jest też spełnieniem marzeń wszystkich osób, które uwielbiają spędzać swój wolny czas we własnym ogrodzie – dzięki budowie i odpowiedniej aranżacji mogą one cieszyć się swoim hobby również zimą! O czym należy jednak pamiętać, tworząc taki projekt?

Zadbaj o solidne podstawy

Zanim możliwe będzie w ogóle przejście do aranżacji takiej przestrzeni, niezwykle ważne jest zadbanie o stabilność całej konstrukcji. Na zimowe ogrody często przerabiane są na przykład tarasy, do których teoretycznie wystarczy dodać tylko ściany oraz zadaszenie, by móc korzystać z nich również poza sezonem letnim – bardzo popularne jest tu stosowanie szkła, które pozwala na zapewnienie największego poziomu nasłonecznienia, do naszego dachu możemy dopasować również właściwą markizę do ogrodu zimowego, która da nam większą kontrolę nad warunkami, jakie chcemy w nim stworzyć.

Warto mieć jednak na uwadze, że w rzeczywistości kwestia takiego projektu jest nieco bardziej skomplikowaną sprawą – należy upewnić się przede wszystkim, że taras jest w stanie utrzymać całą planowaną konstrukcję, a jej budowa musi być na tyle solidna, by sprostać warunkom atmosferycznym. Jeśli takie pomieszczenie ma być w pełni funkcjonalne przez cały rok, niezwykle ważna jest również kwestia ogrzewania i właściwej izolacji.

Styl ogrodu zimowego

Dobrze zaprojektowany ogród zimowy powinien być nie tylko praktyczny, ale przede wszystkim atrakcyjny pod względem estetyki. W końcu jest on widocznym elementem budynku i ma znaczny wpływ na to, jak jest on odbierany – co zawsze jest ważne, szczególnie jednak w chwili, kiedy planujemy sprzedaż nieruchomości. Warto więc zadbać by projekt, który tworzymy, był spójny z wyglądem pozostałych części budynku i zamiast niepasującego dodatku był uzupełnieniem całości.

Jeśli już na etapie projektowania zapewnimy odpowiednie warunki, chodzi tu przede wszystkim o kwestie ogrzewania i izolacji, możliwe będzie stworzenie pełnego komfortu pomieszczenia, które może pełnić w naszym domu również funkcję salonu lub jadalni stając się swoistym połączeniem wnętrza domu z ogrodem. By jednak zapewnić maksymalny poziom wygody, niezbędne jest zadbanie o wystrój. Jak to zrobić?

Aranżacja i roślinność

Kwestia aranżacji zależna jest przede wszystkim od naszego gustu oraz od tego, czy chcemy by takie pomieszczenie w swoim charakterze bardziej przypominało ogród, czy dom – to od tego zależy na przykład wybór mebli. Możemy postawić na piękne meble z litego drewna, ale też popularne ogrodowe meble rattanowe – wszystko zależy od efektu, jaki chcemy osiągnąć. Wykorzystując tkaniny, w postaci poduszek czy ozdobnych dywanów wprowadzimy do wnętrza ciepły, domowy klimat zapewniający wygodę.

Mimo że ogród zimowy jest zamkniętą przestrzenią, nie możemy zapominać o jej ogrodowym charakterze – ważną kwestią jest tu więc dobór odpowiednich roślin. Najważniejsze przy wybieraniu roślin jest poznanie ich potrzeb – nie możemy kierować się tylko tym, która roślina nam się podoba, a przede wszystkim tym, czy jesteśmy w stanie zapewnić jej odpowiednie warunki. Należy więc zawsze mieć na uwadze kwestię temperatury czy nasłonecznienia.

Dzięki odpowiedniemu projektowi bez trudu stworzymy piękny zimowy ogród, który pozwoli nam spędzać wolny czas, jeśli nie na świeżym powietrzu, to przynajmniej w miejscu zapewniającym piękny widok na nasz ogród również zimą!

 

Udostępnij