Nawadnianie roślin doniczkowych – jak prawidłowo zadbać o rośliny balkonowe?
Data publikacji 10 lutego 2022By móc cieszyć się pięknymi roślinami balkonowymi, należy je regularnie podlewać i troskliwie pielęgnować. Oczywiście możemy znaleźć gatunki roślin, które nie mają ogromnych wymagań. Nie istnieje jednak roślina, która nie wymaga żadnej pielęgnacji. Jak zadbać o prawidłowe nawadnianie roślin doniczkowych, również podczas urlopu?
- Nawadnianie roślin doniczkowych – jak często trzeba podlewać kwiaty na balkonie?
- Automatyczne nawadnianie roślin
Pamiętajmy, że wymagania poszczególnych roślin mogą się zdecydowanie różnić. Ale istnieją pewne uniwersalne zasady, do których należy się stosować, by zapewnić roślinom to, co niezbędne.
1. Nawadnianie roślin doniczkowych – jak często trzeba podlewać kwiaty na balkonie?
Podlewanie roślin doniczkowych to kwestia dość problematyczna, zwłaszcza gdy jesteśmy na urlopie. Rośliny mają swoje wymagania i bywają kapryśne, a nadmiar lub niedobór wody natychmiast odbija się na ich wyglądzie. Co warto wiedzieć na temat nawadniania roślin balkonowych?
Gdy nadchodzi lato, rośliny uprawiane na balkonie narażone są na długotrwałe działanie promieni słonecznych. Dlatego tak ważne jest, by nie dopuścić do przesuszenia podłoża. Podlewajmy rośliny doniczkowe obficie, czyli tak, by woda przesiąkała aż do otworów odpływowych. W tym miejscu warto wspomnieć o bardzo istotnej kwestii, mianowicie – nie uda nam się właściwe podlewanie kwiatów, jeśli doniczki nie będą miały otworów odpływowych. Zadbajmy więc o to, by uniknąć ryzyka przelania roślin i uniknąć gnicia korzeni.
W lipcu i sierpniu, w upalne dni, kwiaty na balkonie możemy podlewać nawet dwa razy dziennie – wcześnie rano i późnym popołudniem/wieczorem. Oczywiście częstotliwość podlewania zależy od kilku czynników, m.in. stopnia nasłonecznienia balkonu. Szczególnie narażone na straty wody są kwiaty, które rosną na balkonie południowym.
Gdy jest chłodniej, najlepiej po prostu sprawdzić palcem podłoże rośliny – jeśli będzie wilgotne, możemy wstrzymać się z podlewaniem do następnego dnia.
Więcej informacji na temat tego, jak prawidłowo nawadniać rośliny, znajduje się tutaj: https://www.podlane.pl/roslin-doniczkowych-cat-539.
2. Automatyczne nawadnianie roślin
Masz wiele roślin i marzysz o tym, by nie musieć ich podlewać, korzystając z kranu? Gotowy system nawadniania (więcej na ten temat tutaj: https://www.podlane.pl/zestaw-do-rozbudowy-13005-microdrip-gardena-id-263) pomoże Ci zadbać odpowiednio o rośliny, jednocześnie nie tracąc na to zbyt wiele czasu.
Automatyczne nawadnianie kwiatów doniczkowych i innych roślin to rozwiązanie ekologiczne (oszczędność wody), a przy tym niezwykle praktyczne. To świetna opcja szczególnie wtedy, gdy wyjeżdżamy na urlop, a podczas nieobecności domowników chcemy prawidłowo zadbać o kwiaty,
Sposobów na automatyczne nawadnianie jest kilka. Wśród nich szczególnie popuarne są donice i skrzynki balkonowe z systemem nawadniania, automatyczna konewka czy kule nawadniające.
Donice pozwalają na zmagazynowanie wody na jej dnie i doskonale sprawdzą się wtedy, gdy rośliny źle znoszą przesuszenie i mają spore wymagania, ale też nie lubią zalewania liści.
Kule nawadniające, wykonane ze szkła lub plastiku, są nie tylko funkcjonalne, lecz także estetyczne – mogą pełnić funkcję dekoracyjną. Gdy podłoże przesycha, powstaje powietrze, które dostaje się do kuli i wypycha wodę. Warto podkreślić, że skuteczność kuli zależy od prawidłowego użytkowania.
Jeśli interesuje Cię prawidłowe nawadnianie grządki i zakup odpowiednich akcesoriów, zajrzyj tutaj: https://www.podlane.pl/nawadnianie-s-na-grzadki-13010-gardena-id-265.
Pamiętaj, że cierpliwość popłaca. Dzięki niej będziesz się cieszyć pięknymi kwiatami aż do późnej jesieni.