Niezwykła stal konstrukcyjna – zalety dla budownictwa
Data publikacji 21 stycznia 2019Materiał znany od zarania cywilizacji. Ma niesamowite własności fizyczne. Dlatego w końcu trafił w zakres zainteresowania budowlańców i architektów. Tym surowcem jest żelazo.
Konstrukcje, które z niej powstają, mogą poszczycić się stażem dorównującym niejednemu budynkowi murowanemu. Zobacz jakie zalety ma stal konstrukcyjna.
Zobacz także: Co to jest markiza boczna?
Użyteczność stali dla budownictwa
Szeroko konstrukcje stalowe zaczęto stosować do wznoszenia wielopiętrowych budynków w Ameryce Północnej. Wiele wysokościowców powstało na początku XX wieku w USA i Kanadzie. Konstrukcja stalowa domu opierała się na otwartych profilach hutniczych zespalanych tak jak w okrętach pełnomorskich za pomocą nitów. Konstrukcja stalowa hali wewnętrznej wysokościowca była klatką z metalowych segmentów ażurowo tworzących kształt budowli, następnie wypełniany innymi materiałami.
Stal konstrukcyjna – zalety
Najważniejszym punktem przewagi stali jest jej wodoodporność. Drewno, nawet najlepiej zakonserwowane posiada pory, przez które woda wnika w strukturę. Natomiast pokryta powłoką malarska stal jest całkowicie nieprzepuszczalna dla wilgoci. I wpływ czynników atmosferycznych na konstrukcję wykonaną z metalu jest niepomiernie mniejszy niż na drewnianą. Dodatkowo stal podlega całkowitemu i bezstratnemu recyklingowi. Jednak najważniejszym plusem jest waga konstrukcji. Konstrukcja drewniana jest niestety o wiele cięższa niż metalowa. Dachy stalowe o tych samych wytycznych wytrzymałościowych potrzebują mniej materiału. Stąd bierze się różnica i konstrukcja stalowa dachu wygrywa starcie. Użyte do konstrukcji pręty, na które przeznaczona jest wysokiej jakości stal ciągniona zapewniają lekką i elastyczną konstrukcje. Jeszcze rzecz istotna dla osób obciążonych alergią. Konstrukcja stalowa ocieplona i posiadająca sprawnie działająca wentylację nie wytworzy warunków sprzyjających rozwojowi drobnoustrojów chorobotwórczych. Grzyby i pleśnie nie skolonizują adaptowanego w ten sposób strychu, a stalowe domy szkieletowe w ogóle odporne są na zasiedlanie przez mikroflorę.
Najważniejsze są koszty inwestycji
Ile kosztuje dom ze stali? To pytanie powtarza się najczęściej. Dzięki stosowaniu elementów prefabrykowanych nie trzeba sprowadzać na plac budowy nadmiaru fachowców np. cieśli do obróbki drewna. Cały projekt może być zrealizowany z dala od miejsca docelowego inwestycji w zakładzie specjalizującym się w produkcji gotowych elementów konstrukcji stalowych. Tak, więc jeśli są to domy z lekkiej konstrukcji stalowej lub hale przemysłowe można skorzystać z pomocy firm specjalizujących się w stosowaniu prostych udogodnień.
Prace ociepleniowe na placu budowy
Zdecydowanie mniejsze wymiary konstrukcji ze stali dają możliwość zastosowanie optymalnego ocieplenia. Grubość warstwy izolującej daje pełną gwarancję komfortu cieplnego. Oprócz przyjemności przebywania w dogrzanych i niezawilgoconych pomieszczeniach podnosi się aspekt wykorzystania przestrzeni. Brak grubych ścian zewnętrznych pozwala na zastosowanie izolacji nawet ponad dwudziestocentymetrowej.