Building Solutions

budownictwo, dom, ogród, wnętrza, meble

Poradniki

Jakie meble sprawdzą się w warsztacie?

Jakie meble sprawdzą się w warsztacie?

Dobry warsztat to taki, który jest dobrze dopasowany do rodzaju pracy, którą się w nim wykonuje. Poprawnie rozmieszczone meble warsztatowe i odpowiednie wyposażenie znacznie ułatwiają późniejszą pracę. Jeżeli zastanawiasz się jak najlepiej wyposażyć swój warsztat, jesteś w dobrym miejscu. Podpowiemy jakie meble warsztatowe są do wyboru i czym się kierować przy ich zakupie.

Dobry plan to podstawa

Zanim przystąpisz do planowania przestrzeni w swoim warsztacie, poświęć czas na wynotowanie jakie czynności wykonujesz w nim najczęściej. W pierwszej kolejności zadbaj o komfort podczas wykonywania tych zadań, które stanowią lwią część Twojej pracy. Jeżeli z warsztatu korzystają również inne osoby, poobserwuj ich pracę i wypytaj o ich potrzeby. Dokładnie zmierz przestrzeń, jaką dysponujesz, wydziel strefy pracy i przechowywania. Jeżeli Twoje dotychczasowe miejsce pracy nastręczało Ci problemów, postaraj się nie powtarzać tych samych problematycznych rozwiązań w nowo wyremontowanym warsztacie.

Stół — Centrum Twojego warsztatu

Dla wielu osób stół warsztatowy to podstawowe miejsce pracy. Nie musi tak być w Twoim przypadku, ale jeżeli potrzebujesz stołu, potraktuj go priorytetowo. Dobierz jego rozmiar, tak aby swobodnie manewrować przedmiotami. Oczywiście to na jak duży stół możesz sobie pozwolić, zależy od wielkości Twojego warsztatu, jednak warto wziąć pod uwagę, że stoły węższe niż 60 cm z reguły się nie sprawdzają. Najczęściej wybierane stoły to te metalowe, ponieważ są odporne na zniszczenia, mają duży udźwig i łatwo się je czyści. Inną dostępną opcją są stoły drewniane lub te z blatami pokrytymi gumą. Drewniany blat oferuje rozsądną wytrzymałość i bezkonkurencyjne walory estetyczne. Natomiast gumowe pokrycie zapewnia największą przyczepność przedmiotów, dzięki czemu stoją stabilnie i nie gubią się. Niezależnie od materiału wykonania wszystkie blaty mogą być wyposażone w zewnętrzny ogranicznik, który niweluje ryzyko spadania drobnych przedmiotów.

Przechowywanie narzędzi

Drugim bardzo ważnym aspektem jest organizacja narzędzi, tak żeby były łatwo dostępne podczas pracy. Sklepy warsztatowe zazwyczaj oferują wiele szaf, półek i ścianek do przechowywania narzędzi. Bez problemu dobierzesz odpowiednie dla siebie meble. Dobrym rozwiązaniem są tablice narzędziowe, które maksymalnie wykorzystują przestrzeń nad stanowiskiem i nie wymagają otwierania. Jeżeli dysponujesz tylko wąskim kawałkiem ściany, którą chciałbyś wykorzystać, rozważ stojaki narzędziowe lub zawieszki na narzędzia. Klasyczną i niezastąpioną formą przechowywania narzędzi są półki i szafki narzędziowe. Wybierz takie, które łatwo jest rozszerzać i łączyć w zestawy. Dobrym uzupełnieniem półek są pojemniki na narzędzia, które pozwalają utrzymać wszystko na swoim miejscu. Sprawdź metalowe meble warsztatowe Fast Service, które są szczerze godne polecenia.

Ochrona ważnych sprzętów

Jeżeli w Twoim warsztacie przechowujesz dokumenty, sprzęt elektroniczny, służbowego laptopa, bądź inne cenne przedmioty, rozważ zakup dostosowanej do tego szafy. Masz do wyboru szafy BHP, komputerowe, kartotekowe, czy narzędziowe. Bardzo często szafy takie są wyposażone w zewnętrzny zamek, który jest świetnym rozwiązaniem, jeżeli z pomieszczenia korzysta wiele osób.

Udostępnij