Sposoby na skuteczne obniżenie temperatury w pokoju
Data publikacji 27 sierpnia 2020
Klimat w naszej szerokości geograficznej zmienia się gwałtownie, a my jesteśmy tego wszystkiego świadkami. Zimy stają się coraz cieplejsze, śnieg to już powoli rzadkość. Często pojawiają się gwałtowne burze i nawet trąby powietrzne, które jeszcze jakiś czas temu w ogóle nie były u nas spotykane. Również latem odczuwamy tę zmianę klimatu. Nadchodzą fale upałów, które są bardzo trudne do wytrzymania, a w wielu przypadkach wręcz niebezpieczne dla zdrowia. Ważnym celem staje się zatem możliwość regulowania temperatury w pomieszczeniach. Co sprawdzi się do chłodzenia pokoju? Poniżej garść podpowiedzi i rozwiązań.
Niebezpieczne upały
O upałach z reguły marzą tylko ludzie młodzi i zdrowi. Każdemu innemu tak wysokie temperatury po prostu mocno dają się we znaki i negatywnie wpływają na ich samopoczucie i funkcjonowanie na co dzień. Są one wręcz niebezpieczne dla osób starszych i chorych, ale też dla małych dzieci i niemowląt. Kiedy na próżno szukać chłodu i cienia na zewnątrz, powinniśmy chronić się wewnątrz budynków. Niestety latem w pokojach w domach, które są mocno wyeksponowane na słońce, robi się nieprzyjemnie gorąco. W naszej szerokości geograficznej klimatyzacja w domu prywatnym to wciąż rzadkość. Na szczęście istnieje coś takiego jak klimatyzatory przenośne. Jak obniżyć temperaturę w pokoju? Zaopatrzyć się w dobry klimatyzator, bo dzięki niemu można naprawdę wychłodzić pokój i obniżyć w nim temperaturę nawet o kilkanaście stopni. Taki klimatyzator będzie zbawieniem. Zimą może on natomiast służyć do dogrzewania pomieszczeń – to zatem sprzęt o kilku różnych zastosowaniach. Warto wybierać przenośne klimatyzatory od uznanych producentów. Wiele modeli zostało wykonanych tak, że bez problemu uda się je dopasować do wystroju wnętrza, w którym praktycznie nie będą rzucały się w oczy. Są one wykonane w sposób minimalistyczny. Przed zakupem trzeba tylko sprawdzić parametry techniczne. Cennymi wskazówkami będzie między innymi zapoznanie się z informacjami dotyczącymi mocy chłodzenia, zastosowanego czynnika chłodniczego czy zakresu temperatur. Mocną stroną takiego rozwiązania jest mobilność tego sprzętu. Klimatyzator można zatem przez dzień mieć w pokoju dziennym czy salonie, a w nocy postawić go w sypialni. Jeżeli będzie użytkowany w pokoju, w którym się śpi, warto zwrócić uwagę na to, czy chodzi cicho. Innym rozwiązaniem, na pewno tańszym i dostępnym przez to dla większej liczby osób jest klasyczny wiatrak. W upalne dni ruch powietrza z wiatraka przynosi prawdziwe orzeźwienie i ochłodzenie. Trzeba natomiast powiedzieć uczciwie, że sam wiatrak raczej nie prowadzi do obniżenia temperatury w pomieszczeniu. Chłodząco działa po prostu ruch powietrza.
Jak obniżyć temperaturę w pokoju sposoby
Kolejne bardzo dobre rozwiązanie, dzięki któremu można naprawdę obniżyć temperaturę w pomieszczeniu, to zamontowanie odpowiednich rolet zewnętrznych lub wewnętrznych. Takie rolety po pierwsze pozwalają na odcięcie dopływu światła słonecznego do wnętrza pomieszczenia, co już samo w sobie powoduje, że będzie w nim chłodniej. Najlepiej wybierać rolety zaciemniające. Można pójść o krok dalej i wybrać rolety, które zostały pokryte w sposób umożliwiający odbijanie promieni słonecznych od ich powierzchni. To naprawdę sprytne rozwiązanie, dzięki któremu pokoje nie nagrzewają się. Takie rolety wcale nie kosztują dużo, dlatego warto wymienić swoje stare rolety. Są one zbawieniem na przykład w sypialni, jeżeli jej położenie jest takie, że już od wczesnych godzin porannych słońce mocno zagląda do środka. Niestety pięknie wyglądające rolety szyte na miarę z tkanin takich jak len, które wyjątkowo zdobią okno i nadają mu charakteru, nie mają właściwości odbijających promienie słoneczne. Dlatego też wiele osób decyduję się na zamontowanie rolet podwójnych. Jednak dla efektu wizualnego, drugie dla praktycznych aspektów związanych z możliwością obniżenia temperatury w pokoju.
Klimatyzacja
Najdroższym rozwiązaniem wymagającym stworzenia projektu i zrobienia małego remontu w domu czy mieszkaniu jest klimatyzacja. Warto o niej pomyśleć, jeżeli jest się dopiero na etapie budowy własnego domu. Lata stają się coraz bardziej gorące i z pewnością w przyszłości klasyczna klimatyzacja będzie po prostu wybawieniem. To dodatkowy koszt, ale biorąc pod uwagę ogólne koszty związane z budową domu, cena nie wydaje się już być tak duża. Klimatyzacja pozwala regulować temperaturę w pomieszczeniu, co ważne zimą i jesienią może służyć do ogrzewania domu. Takie rozwiązania są szeroko stosowane w krajach śródziemnomorskich. W Polsce stają się one również coraz bardziej popularne.