Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś
Poradnik

Instrukcja krok po kroku jak zrobić karmnik dla ptaków

Data publikacji 28 sierpnia 2020


Karmnik dla ptaków może pełnić istotne funkcje w każdym ogrodzie. Przede wszystkim stanowi on bardzo bezpieczne miejsce dla ptaków, w którym mogą się one posilić, gdy są głodne. Jednak karmnik może być także fantastyczną ozdobą w każdym ogrodzie, dlatego poleca się go mieć. Najlepszym rozwiązaniem jest samodzielne wykonanie karmnika dla ptaków. Wiele osób zastanawia się, jak zrobić karmnik dla ptaków. Warto się tego dowiedzieć.

Przygotowanie elementów

Przed rozpoczęciem samodzielnego wykonywania karmnika należy przygotować wszystkie niezbędne do tego materiały. Aby go przygotować potrzebna jest niewielka deska, która będzie stanowiła podłogę, kantówki i kątowniki oraz daszek. Dodatkowo przydadzą się takie materiały jak wkręty do drewna, gwoździe, wiertarka, młotek. Warto także przygotować odpowiedniego rodzaju naturalny impregnat do drewna wraz z pędzlem.

Konstrukcja karmnika

Pierwszym i najważniejszym elementem podczas wykonywania karmnika jest zaplanowanie jego całej konstrukcji i tego, jak ma ostatecznie wyglądać. Gdy już cała konstrukcja przedmiotu zostanie zaplanowana można przystąpić do działania. Na początku należy złączyć ze sobą w odpowiedni sposób kantówki, tak aby powstała konstrukcja całego karmnika. Należy skręcić ze sobą wkrętami dwie kantówki, a czynność trzeba wykonać dwa razy. Dzięki temu powstaną dwa elementy, które będą stanowiły bazę pod daszek. Następnie należy przygotować podłogę karmnika i w odpowiedni sposób przymocować do niej kantówki. Wykonać to można poprzez wykonanie w podłodze otworów wiertarką. Na dalszym etapie należy przymocować kantówki za pomocą wkrętów.

Montaż daszka

Kolejnym etapem samodzielnego wykonywania karmnika dla ptaków jest montaż daszka na zrobionej wcześniej konstrukcji z podłogi oraz kantówek. W karmniku warto także zamontować boczne listewki, dzięki którym spożywanie pokarmu przez ptaki będzie dużo łatwiejsze. Dzięki nim z całą pewnością nie będzie on spadał na boki. Aby to wykonać należy odpowiednio przyciąć posiadane listewki, tak aby dobrze pasowały do całej konstrukcji. Łącznie powinny to być cztery sztuki listewek, które będą stanowiły boczne zabezpieczenie przy podłodze. Należy je w odpowiedni sposób przykręcić wiertłem, aby mocno się trzymały. Gdy listewki zostaną przyczepione można do całej konstrukcji przymocować daszek, który będzie chronił cały karmnik przed opadami deszczu i śniegu. Dzięki temu pokarm, który się tam znajduje będzie cały czas suchy i gotowy do spożycia.

Malowanie karmnika

Przygotowany karmnik warto pomalować środkiem impregnującym, aby był on zabezpieczony przed różnego rodzaju negatywnym wpływem czynników atmosferycznych. Najlepiej wykorzystać do tego w pełni naturalne preparaty, które z całą pewnością w żaden sposób nie zaszkodzą ptakom przebywającym w karmniku. Może to być na przykład pokost lniany, który posiada bezbarwny kolor. Jest to produkt w pełni przyjazny dla ptaków, który dodatkowo bardzo dobrze zaimpregnuje karmnik.

Umiejscowienie karmnika

Gdy karmnik został przez nas samodzielnie wykonany oraz zaimpregnowany warto wybrać miejsce w ogrodzie, w którym będzie mógł on bezpiecznie stanąć. Najlepiej wybrać jak najbardziej zaciszne miejsce w ogrodzie, do którego nie będą miały dostępu inne zwierzęta, w szczególności takie jak drapieżne koty, które mogą polować na ptaki. Dzięki dobremu umiejscowieniu karmnika ptaki będą go z chęcią odwiedzały, aby się pożywić podczas głodu oraz napić. Możliwa wtedy będzie obserwacja fantastycznego życia ptaków.

maszyny budowlane

Redakcja Building-Solutions

Pasjonat architektury i zrównoważonego rozwoju, z zawodowym doświadczeniem w branży budowlanej. Na co dzień eksploruję nowe technologie i materiały, które wprowadzają innowacje w każdą przestrzeń – od domowego zacisza po wielkoskalowe projekty przemysłowe.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Ściana przesuwna do biura