Building Solutions

budownictwo, dom, ogród, wnętrza, meble

Wnętrze

Montaż kinkietu łazienkowego na tafli lustra – porady

montaż kinkiety bezpośrednio na tafli lustra w łazience

Przeglądając aranżację oświetlenia łazienkowego często można napotkać kinkiety montowane bezpośrednio na samym lustrze. Nie jest to jednak tak proste jak może się zdawać ponieważ jeśli nie zaplanujesz tego na etapie wykończenia łazienki, później będziesz miał spory problem.

Problemem będzie już sama instalacja elektryczna oraz otwory w lustrze. Jeśli nie będzie zasilania za lustrem, lampa najwyraźniej nie będzie świecić. Sam otwór w lustrze również będzie niewykonalny jeśli jest ono już przyklejone do ściany. W tym wypadku będzie cię czekał niewielki remont, który polegać będzie na:

  • Demontażu lustra łazienkowego
  • Przeróbka instalacji elektrycznej
  • Zakup i montaż nowego lustra już z otworami
  • Dobór odpowiedniego kinkietu łazienkowego
  • Zakup specjalnych adapterów by lustro nie uległo uszkodzeniu podczas użytkowania

Jak wykonać montaż kinkietu na lustrze

Jeśli robisz remont, zacznij od demontażu lustra. Odpowiednio zadbaj o zasilanie oświetlenia, czyli doprowadź przewody w to miejsce, gdzie będzie otwór w lustrze i sam kinkiet. Zamów u szklarza lustro z otworem odpowiednim do danego modelu kinkietu. Wiercenie w szkle na własną rękę jest dość problematyczne i może Cię drogo kosztować. Sam zakup narzędzi jak wiertła, będzie większym wydatkiem niż gotowa usługa.

Jeśli masz już to wszystko za sobą, zastanów się nad zakupem specjalnego adaptera, który umożliwia zamocowanie kinkietu bezpośrednio na lustrze. Przykładowy opis adaptera znajdziesz na stronie: ardant.pl – poradnik dla osób szukających nowoczesnego oświetlenia.

Dlaczego warto wybrać adapter do lustra?

Lustro ma to do siebie, że lubi pękać. Brak odpowiednich rozetek, uszczelek może powodować, że lustro w trakcie użytkowania nam pęknie. Nie potrzeba tutaj zbyt wielkich nacisków by mieć spory kłopot już po samym remoncie. Wystarcz, że lekko dotkniesz kinkiet lub zbyt mocno go dociśniesz, a możesz mieć pecha przez 7 kolejnych lat – chyba, że nie wierzysz w zabobony.

Adapter to niedroga „przejściówka” na której montuje się kinkiet. Warto tu dodać, że w tym wypadku kinkiet nie wisi na lustrze tylko na specjalnym uchwycie. Przewód jest ładnie zamaskowany w rurce, a lampę zawsze można wymienić na inną.

Problemem jednak może okazać się ilość kinkietów, która będzie pasować do tego typu rozwiązania. Najczęściej producenci wykonują adaptery do własnych produktów i zakup pierwszego lepszego adaptera spowoduje, że nie będziesz w stanie powiesić wybranego wcześniej kinkietu od innego producenta oświetlenia.

Tak czy inaczej, jest wiele innych sposobów na to by zamocować oświetlenia na samym lustrze. Porozmawiaj ze swoim fachowcem, który na co dzień zajmuje się tego typu wykończeniem. Być może ma jeszcze inne sprawdzone metody, które nie spowodują uszkodzeń lustra.

Comment here