Strona główna
Wnętrza
Tutaj jesteś
Wnętrza

Na co zwrócić uwagę przed zakupem płyty gazowej?

Data publikacji 24 stycznia 2020


Mimo dużego powodzenia, jakim cieszą się płyty ceramiczne i indukcyjne, płyty gazowe nadal mają swoich zwolenników i niekoniecznie są to wyłącznie miłośnicy tradycyjnego gotowania. Na rynku dostępne są różne rodzaje, co pozwala dobrać zarówno wygląd sprzętu, jak i jego funkcjonalności do potrzeb konkretnego gospodarstwa domowego. Jednak nie tylko na estetykę wykonania i ogólny design powinniśmy zwracać uwagę, szukając idealnej płyty gazowej do swojego domu.

1. Rozmiar i kształt płyty gazowej

2. Palniki i ruszt w płycie gazowej

3. Zabezpieczenia, które powinna mieć płyta gazowa

4. Płyta gazowa bez płomieni – trend na 2020

Płyty gazowe są wyborem ekonomicznym, zarówno jeśli chodzi o koszt ich zakupu, jak i późniejszej eksploatacji.

Rozmiar i kształt płyty gazowej

Podstawowym kryterium, na które należy zwrócić uwagę, to rozmiar płyty. Standardowy sprzęt zaprojektowany z myślą o kuchennych zabudowach ma 58-60 cm szerokości i wyposażony jest w cztery palniki. Zgodność z takimi normami umożliwia idealne wpasowanie płyty w blat. Może się jednak zdarzyć, że dane gospodarstwo domowe nie wymaga aż takiej przestrzeni. Na rynku dostępne są zatem mniejsze modele, ich wybór warto jednak dobrze przemyśleć, zwracając uwagę także na sposób umiejscowienia palników i pokręteł. Może zdarzyć się, że większa płyta gazowa mimo wszystko zapewnia lepszy komfort codziennego funkcjonowania.

Kolejną kwestią są palniki, które mogą mieć różny rozmiar i wymagać różnego miejsca. Warto przeanalizować sposób korzystania z płyty. To, czy zwykliśmy gotować jednocześnie cały obiad, czy raczej podgrzewamy potrawy jednogarnkowe ma znaczenie, jeśli bowiem rozstaw palników będzie zbyt mały, może okazać się, że garnki po prostu się nie mieszczą. Powierzchnię płyty dodatkowo ograniczają także pokrętła.

Palniki i ruszt w płycie gazowej

Jak wspomnieliśmy już wcześniej, płyty gazowe najczęściej mają cztery palniki, choć w nowoczesnych modelach znaleźć można i dodatkowe. Często w centralnym miejscu znajduje się palnik typu „wok” o znacznie silniejszym płomieniu. Z reguły ustawienie poszczególnych stanowisk jest symetryczne, oparte na planie kwadratu, ale w sklepach dostępne są modele wariantywne. Decydując się na mniej standardowe opcje, warto rozważyć, czy korzystanie z nich będzie wygodne. Na palnikach mocowany jest ruszt: żeliwny lub emaliowany, jeden na całą konstrukcję lub dzielony. Wybór konkretnego jest rzeczą gustu, choć warto pamiętać, że pojedyncze ruszty łatwiej jest czyścić.

Zabezpieczenia, które powinna mieć płyta gazowa

Zabawy z gazem nie są dobrym pomysłem, dlatego też współcześnie producenci sięgają po szeroką gamę zabezpieczeń. Warto przyjrzeć się im bliżej, szczególnie jeśli w domu mieszkają dzieci. Do najpopularniejszych środków ostrożności należy konieczność równoczesnego wciśnięcia pokrętła palnika i zapalarki, przy czym kierunek i czas działania jest określony przez producenta. Nie da się więc uruchomić płyty gazowej nieświadomie lub przez osobę niepowołaną. Bardzo ważne jest także zabezpieczenie przed niekontrolowanym wypływem gazu, polegające na automatycznym odcięciu dopływu, jeśli płomień zgaśnie, na przykład wskutek zalania czy przeciągu.

Płyta gazowa bez płomieni – trend 2020

Ciekawym rozwiązaniem jest płyta gazowa bez płomieni, bliżej przedstawiona na: http://solgaz.eu/plyty-gazowe-bez-plomieni/. Taki wybór eliminuje większość niedogodności opisanych wyżej. Palniki ukryte są pod szklanką płytą, co nadaje nowoczesny wygląd, przypominający nieco indukcję. Czyszczenie jest bardzo łatwe ze względu na brak zakamarków oraz trudnego w myciu rusztu. To także rozwiązanie bezpieczne i ekonomiczne.

 

 

 

 

Wiercenie w Betonie

Redakcja Building-Solutions

Pasjonat architektury i zrównoważonego rozwoju, z zawodowym doświadczeniem w branży budowlanej. Na co dzień eksploruję nowe technologie i materiały, które wprowadzają innowacje w każdą przestrzeń – od domowego zacisza po wielkoskalowe projekty przemysłowe.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?