Kiedy należy wymienić pokrycie dachowe?
Data publikacji 5 stycznia 2024
Choć podstawą każdego domu jest fundament, to jednak bez dachu żaden budynek nie przetrwa dłuższego czasu. Dach musi być szczelny i solidny, ale też ważne są więźby dachowe oraz wykończenie, które wpływa nie tylko na aspekt estetyczny. Dobrej jakości dachówka przetrwa wiele lat, ale z czasem trzeba dokonać jej wymiany lub naprawić usterki. Kiedy konieczna jest wymiana całego poszycia dachowego?
Jak dbać o dach, by wyglądał dobrze dłuższy czas?
Nowy dach prezentuje się wyśmienicie i zapewnia doskonałą ochronę budynku. Z czasem jednak mogą pojawić się zabrudzenia, dach może porastać mchem, a także niektóre elementy mogą ulec uszkodzeniu. Można jednak wydłużyć żywotność dachu, przeprowadzając co pewien czas czyszczenie i konserwację. Oczywiście prace dekarskie powinny być przeprowadzone przez doświadczonych fachowców, którzy nie tylko mają kwalifikacje, ale również odpowiedni sprzęt. Jeśli na pokryciu z blachy zostaną zauważone oznaki rdzy, to trzeba je jak najszybciej usunąć, by nie doszło do większych szkód. Dzięki takim zabiegom można uchronić dach przed wcześniejszą wymianą, a tym samym sporo zaoszczędzić. Częstotliwość takich prac zależna jest od rodzaju pokrycia dachowego, ale warto raz do roku zrobić przegląd, a co 5 lat przeprowadzić poważniejszą kontrolę.
Kiedy warto zainwestować w naprawę dachu?
Wykonanie nowego dachu jest kosztowne i to bez względu na rodzaj pokrycia. Nie zawsze konieczna jest jednak całkowita wymiana, choć oczywiście powinien to ocenić fachowiec. Nawet jeśli w którymś miejscu dach przecieka, to może być to niewielka usterka, którą można naprawić. Koszt takiej naprawy nie będzie wysoki, a wycenę można sprawdzić na stronie https://dachserwis.com/. Oczywiście naprawa powinna być wykonana również przez specjalistę przy użyciu odpowiednich narzędzi i sprzętu. Czasami jednak naprawa może przynieść jedynie poprawę na krótki czas i w takim wypadku będzie nieopłacalna. Dodatkowo nie każdy dach da się naprawić, a mianowicie budynki pokryte blachodachówką czy gontem wymagają wymiany poszycia dachowego na nowe. Jeśli pracami objęte mają być więźby, to konieczny jest demontaż konstrukcji, a ten nie zawsze da się przeprowadzić. Jak zatem widać, nie jest to proste zagadnienie, ale z pomocą fachowców można szybko ocenić faktyczny stan i zakres prac.
Czy można samodzielnie ocenić stan dachu?
Często się zdarza tak, że ktoś chce zaoszczędzić na wynajęciu fachowca i samodzielnie próbuje dokonać oceny stanu pokrycia dachowego. Nie jest to dobre rozwiązanie, szczególnie jeśli ktoś zupełnie nie zna się na takich pracach. Najlepiej jest zlecić takie zadanie firmie działającej w branży dekarskiej, która przyśle na miejsce specjalistę i on będzie mógł fachowo ocenić, jakie prace powinny być wykonane i czy można jeszcze z nimi poczekać, czy konieczne jest przeprowadzenie ich natychmiast.
Jak wygląda wymiana lub naprawa dachu na budynku wpisanym do rejestru zabytków?
Nieco inaczej wygląda sprawa z budynkami wpisanymi do rejestru zabytków, gdyż wszystkie prace wykonywane na terenie takiego obiektu muszą być przeprowadzone zgodnie z zaleceniami konserwatora. Tak też jest z wymianą lub naprawą dachu na takiej nieruchomości i najpierw należy zgłosić się do właściwego urzędu, by uzyskać zezwolenie na przeprowadzenie prac. Firma musi również mieć stosowne uprawnienia, by dokonać naprawy lub wymiany dachu na budynku zabytkowym. Nie wolno oczywiście wykonywać prac na własną rękę i zawsze należy się stosować do zaleceń przekazanych przez konserwatora, który także wskazuje, jaki rodzaj pokrycia dachowego można na danym obiekcie wykonać.
Materiał zewnętrzny