Kto układa płytki ceramiczne?
Data publikacji 18 marca 2019Proces kładzenia płytek ceramicznych w teorii jest dość prosty, lecz podejmując się go, z pewnością natrafimy na liczne, nieprzewidziane niuanse, które mogą przysporzyć nam niemałych kłopotów. Oczywiście, duże znaczenie ma także rodzaj wybranych płytek, ich rozmiar, typ ściany, a przede wszystkim miejsce, które chcemy nimi obłożyć. Ponadto, istnieje wiele rozmaitych technik układania ceramiki, często przynoszące bardzo interesujące efekty. Profesjonaliści polecają je wszystkim tym, którzy czują się pewniej we własnych umiejętnościach.
Które płytki będą prezentowały się najlepiej? Jakie błędy są najczęściej popełniane przez amatorów? Czy lepiej podjąć się tego zadania samodzielnie, czy zdecydować się na usługi fachowca? Pytań związanych z kładzeniem płytek jest mnóstwo, dlatego postaramy się szczegółowo odpowiedzieć na każde z nich.
Układanie płytek wewnątrz i poza domem – czy to istotna różnica?
Płytki ceramiczne występują pod wieloma postaciami, dlatego nikt nie powinien być zaskoczony, że ich zastosowanie jest dość zróżnicowane. Eksperci są zgodni, co do tego, że są one klasycznym, ale nadal modnym elementem architektury, nadając wnętrzom charakteru i gwarantując przy tym bardzo higieniczne warunki.
W domu najczęściej stosuje się je:
- w łazienkach i toaletach
- w kuchniach
- jako wykończenie podłogi
Badania rynku pokazują, że ściany obłożone ceramiką są znacznie odporniejsze na wilgoć, nie stanowią także dobrych warunków dla rozwoju bakterii i grzybów. Przy ich układaniu należy pamiętać jednak i użyciu prawidłowej fugi, która nie zużyje się już po kilku latach użytkowania. W celu uszczelnienia rogów i krawędzi ściany wykorzystuje się silikon. Warto mieć na uwadze, że tego typu wykończenia wymagają dużej precyzji i dbałości o detale. Jeśli nie czujemy się pewni, to zawsze można postawić na usługi profesjonalnego glazurnika.
Układanie ceramiki na zewnątrz to zupełnie odmienny proces. Po pierwsze, jesteśmy ograniczeni wyłącznie do konkretnych rodzajów płytek. Poza domem muszą one bowiem znieść zmienne warunki pogodowe, w tym deszcz, intensywne słońce oraz dotkliwe mrozy, które często prowadzą do pęknięć. Płytki ceramiczne na dworze są również bardziej narażone na uszkodzenia mechaniczne, dlatego powinniśmy inwestować w modele o większej wytrzymałości.
Możemy wybierać wśród:
- gresu
- terakoty
- klinkieru
Jeśli zakupione przez nas płytki są do tego dostosowane, można postawić na montaż z ograniczoną ilością fugi. Polega on na odpowiednim spiłowaniu ich krawędzi, aby były pozbawione odchyleń i ściśle do siebie przylegały.
Kim jest glazurnik i kiedy zdecydować się na jego usługi?
Glazurnik to fachowiec, który specjalizuje się w układaniu płytek. Pracownicy ci mogą działać indywidualnie lub za pośrednictwem firmy remontowej. Za pewną opłatą, podejmują się oni prac wykończeniowych, czasem także udzielając porad odnośnie doboru i umiejscowienia płytek.
Z jednej strony kładzenie ceramiki jest czynnością, którą w większości przypadków można przeprowadzić samodzielnie, a z drugiej, usługi profesjonalisty gwarantują nam zadowalające efekty końcowe. Na co w takim razie warto jest się zdecydować? Doradcy z merkurymarket.pl podają, że wszystko zależy od skali planowanego przez nas projektu, a także dostępności wymaganych narzędzi.
Ankiety przeprowadzone wśród użytkowników forów o tematyce budowlanej podają, że zaledwie niewielki odsetek Polaków ma na swoim posiadaniu urządzenia umożliwiające cięcie i dalszą obróbkę płytek. Warto zaznaczyć, że tego typu sprzęt bywa dość kosztowny, dlatego nabycie go w celu wykończenia jednego lub dwóch pomieszczeń raczej mija się z celem.
Jeśli zamówimy glazurnika, to z pewnością dotrze on do nas z pełnym wyposażeniem, które pozwoli mu na szybką i precyzyjną pracę. Mowa tutaj nie tylko o prostych nożykach szklarskich czy szczypcach do glazury, ale o profesjonalnych piłach do płyt ceramicznych, umożliwiających kunsztowną obróbkę nawet najtwardszych materiałów.
Jak odszukać dobrego glazurnika?
Na rynku można napotkać się na pracowników różnej klasy, dlatego decydując się na czyjeś usługi, nie powinno się kupować kota w worku. Nie jest to wyłącznie kwestia potencjalnie zmarnowanych pieniędzy, ale też niedokładnej robocizny, która, choć początkowo trudna do dostrzeżenia, z biegiem czasu może okazać się bardzo problematyczna.
Eksperci ze strony merkurymarket.pl podkreślają, że wybierając glazurnika powinniśmy się sugerować przede wszystkim wystawianymi mu opiniami. Obecnie można znaleźć setki recenzji zamieszczanych w Internecie, lecz jeśli dany fachowiec swoją działalność prowadzi niedaleko, to równie cenne mogą okazać się uwagi naszych znajomych, u których być może miał okazję pracować.
Specjaliści z merkurymarket.pl sugerują, że pewniejsi są ci glazurnicy, którzy współpracują z większą firmą. W takich przypadkach ich usługi zazwyczaj obejmuje stosowna gwarancja, a same prace przebiegają w bardziej ułożony i lepiej zorganizowany sposób. Poza tym, duże firmy zazwyczaj zapewniają swoim pracownikom najnowocześniejsze urządzenia, aby wykonywali swoje zlecenia efektywniej.