Panele laminowane – sposób na estetyczną i praktyczną podłogę
Data publikacji 27 lutego 2023Panele podłogowe należą do często używanych materiałów, jeśli chodzi o podłogę. Są rozwiązaniem nowoczesnym i praktycznym. Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszy się oferta paneli laminowanych – także dlatego, że to szeroki wybór paneli podłogowych.
Odpowiednie wykończenie podłogi to dopełnienie aranżacji wnętrza. Jednak gdy bierzemy pod rozwagę wybór odpowiedniego materiału na podłogę, warto wziąć też pod uwagę względy praktyczne. Podłoga musi być funkcjonalna, odporna na uszkodzenia mechaniczne, łatwa w czyszczeniu i konserwacji oraz bezpieczna dla użytkowników. Choćby tylko z tych względów warto się przyjrzeć rozwiązaniu, którym jest szeroki wybór paneli podłogowych laminowanych. Poniżej parę istotnych informacji na ich temat.
Panele laminowane – czym się charakteryzują
Jeśli mówimy o panelach laminowanych, to mamy do czynienia z panelami, które są zbudowane z warstw. Każdy panel składa się z płyty HDF lub płyty MDF, zewnętrzna warstwa to laminat (to ona chroni panel przed uszkodzeniami mechanicznymi czy ścieraniem się paneli), a pod nią znajduje się warstwa dekoracyjna, która odpowiada za wygląd paneli. Dolna warstwa panelu podłogowego to warstwa podkładowa. Panele mogą mieć różną długość i szerokość, mogą więc imitować różnego rodzaju deski podłogowe, jak i ich ułożenie. Różna może też być grubość paneli. Dlatego przy ich wyborze warto pamiętać, że odpowiada ona za odporność i stabilność podłogi. W związku z tym, im grubsze panele, tym lepiej. Panele podłogowe różnią się też klasą ścieralności – warto dobrać ją do stopnia eksploatacji podłogi w danym pomieszczeniu.
Panele podłogowe laminowane a panele winylowe
Jeśli chodzi o różnice między panelami laminowanymi a winylowymi to opierają się one na doborze materiału, z których dane panele są wykonane. Panele winylowe są zrobione z tworzyw sztucznych – PCV i włókna szklanego. Warto stosować je na przykład w łazienkach, gdyż są bardziej odporne na wilgoć. Jeśli w tym pomieszczeniu chcemy jednak zastosować panele podłogowe laminowane, musimy zdecydować się na ich wariant wodoodporny. Są one wtedy odpowiednio zabezpieczone. Panele PCV warto też kłaść tam, gdzie mamy ogrzewanie podłogowe. Jeśli stosujemy panele laminowane na podłodze w kuchni, to warto zwrócić uwagę na to, by były one wykończone laminatem odpornym na wysokie temperatury i poplamienia.
Panele laminowane – sprawdzą się w wielu pomieszczeniach
Zalety paneli laminowanych to nie tylko łatwy montaż, ale bardzo zróżnicowany wygląd, jeśli chodzi o deseń czy kolorystykę. Dzięki temu możemy wybrać je do pomieszczeń o bardzo różnym charakterze. Podłoga laminowana z paneli o eleganckim wyglądzie sprawdzi się na przykład w reprezentacyjnym nowoczesnym salonie. Z kolei panele w jasnych kolorach o wysokiej klasie ścieralności zdadzą egzamin w dziecięcych pokojach. Za takim rozwiązaniem przemawia również fakt, że panele podłogowe laminowane umyte wodą z octem nie przyciągają kurzu, co jest zaletą w przypadku gdy dziecko ma alergię. Jak już wcześniej wspomniano, panele podłogowe laminowane specjalnie zabezpieczone sprawdzą się również w kuchni czy w łazience. Za każdym razem należy dobrać stopień ścieralności paneli do charakteru pomieszczenia. Dzięki temu staną się one opłacalną – bo trwałą – inwestycją.
Położenie paneli laminowanych na podłogę to dobry pomysł nie tylko wtedy, gdy remontujemy, czy wykańczamy nowe mieszkanie lub dom. Prosty montaż paneli podłogowych laminowanych pozwoli także na szybkie odświeżenie mieszkania lub też nadania mu trochę innego stylu. Warto spośród szerokiej oferty paneli https://www.lazienkaplus.pl/pl/panele-laminowane,33,375,c/ wybrać takie, które w pełni spełnią nasze oczekiwania.