Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś
Poradnik Inteligentna produkcja

Inteligentna produkcja – trend, od którego nie ma odwrotu

Data publikacji 30 listopada 2022

Światowy przemysł musi sprostać coraz większym oczekiwaniom w zakresie wydajności. Rozwój gospodarki nie jest możliwy bez konsumpcji, która z kolei napędza produkcję. Z tego powodu przedsiębiorstwa są zmuszone do wdrażania zaawansowanych technologii z dziedziny automatyki. Inteligentne maszyny i całe linie produkcyjne pracują szybciej, wydajniej, dokładniej, gwarantując przy tym powtarzalność nieosiągalną dla ludzi. Wszystko to składa się na proces inteligentnej produkcji, w czym duży udział mają cyfrowe technologie automatycznego i zdalnego zarządzania maszynami. Więcej o tym piszemy w naszym artykule.

Co należy rozumieć przez inteligentną produkcję?

Inteligentna produkcja to pojęcie odnoszące się do szeroko rozumianego zautomatyzowania procesu produkcyjnego. Celem jest nie tylko zwiększenie wydajności, ale także wyeliminowanie lub przynajmniej znaczące ograniczenie przestojów. Pożądanym efektem wdrożenia inteligentnej produkcji w zakładzie jest również wzrost bezpieczeństwa maszyn i ludzi.

Choć ten trend obserwujemy od lat, to dopiero w ostatnim czasie przybiera on na sile. Powodem jest nie tylko presja na zwiększenie tempa produkcji, ale również rosnące koszty funkcjonowania przedsiębiorstw. Szczególnie chodzi tutaj o drakońskie podwyżki cen energii.

Przemysł, zwłaszcza europejski, musi przestawiać się na inteligentne technologie, co rozwiązuje (przynajmniej częściowo) dwa kluczowe problemy:

  1. Niedobór pracowników– przemysł na całym świecie zmaga się z problemem braku rąk do pracy, który nasilił się w okresie pandemii.
  2. Wysokie ceny nośników energii– dzięki inteligentnej, zautomatyzowanej produkcji przedsiębiorstwa mogą dopasować się do wyzwań energetycznych, na przykład przestawiając produkcję na godziny nocne, kiedy prąd jest tańszy i nie występuje tak wysokie ryzyko przerw w jego dostawach (spowodowanych chociażby przeciążeniem sieci).

Przejście w kierunku inteligentnej produkcji

Warto podkreślić, że wdrożenie technologii z dziedziny inteligentnej produkcji nie jest zarezerwowane wyłącznie dla przedsiębiorców, którzy dopiero budują swoje zakłady produkcyjne. Takie rozwiązania są dostępne również dla firm, które planują unowocześnić własne już istniejące linie technologiczne i tym samym zwiększyć produktywność i konkurencyjność.

Podstawowym celem jest wdrożenie platformy, która pozwoli na skomunikowanie poszczególnych maszyn ze sobą. Inteligentna produkcja pozwala w pełni zautomatyzować procesy technologiczne, do czego niezbędne jest zastosowanie wielu elementów z kategorii automatyki przemysłowej.

Na początek konieczne jest przeprowadzenie szczegółowej analizy stanu posiadania przedsiębiorstwa i już wykorzystywanych technologii. Na tej podstawie eksperci ocenią, jak rozbudowany będzie etap modernizacji zaplecza produkcyjnego.

To warto wiedzieć

Każdy system inteligentnej produkcji opiera się na zaawansowanych czujnikach oraz systemach diagnostyki predykcyjnej, które korzystają z danych przekazywanych przez te czujniki.

Korzyści z inwestycji w inteligentne technologie do zarządzania procesem produkcyjnym

Podstawową i w gruncie rzeczy najważniejszą korzyścią jest zyskanie dostępu do szeregu szczegółowych informacji na temat parametrów pracy maszyn i tym samym całego procesu produkcyjnego. Ta wiedza pozwoli wprowadzić zmiany, których pokłosiem będzie zwiększenie wydajności przedsiębiorstwa, przy jednoczesnym obniżeniu kosztów produkcji.

Zaawansowane urządzenia wchodzące w skład systemu automatyki przemysłowej zbierają i przekazują dane m.in. na temat statusu i stanu maszyny, co pozwala na bieżąco monitorować proces produkcyjny, wprowadzać niezbędne zmiany oraz w porę reagować na komunikaty o stwierdzonych nieprawidłowościach. Przekłada się to na skrócenie lub wręcz wyeliminowanie nieplanowanych przestojów produkcyjnych.

Bardzo istotną korzyścią wynikającą z wdrożenia inteligentnej produkcji jest wzrost wydajności zakładu (możliwość pracy nawet w systemie całodobowym) oraz podniesienie poziomu bezpieczeństwa – szczególnie ludzi, którzy mogą zostać oddelegowani do nadzorowania pracy maszyn czy przeniesieni na inne, mniej ryzykowne stanowiska.

Jak wdrożyć takie rozwiązania w swoim zakładzie?

Najważniejszym etapem jest znalezienie odpowiedniego partnera, który będzie odpowiadać za zaprojektowanie oraz kompleksowe wdrożenie technologii z zakresu inteligentnej produkcji – zarówno na poziomie doboru konkretnych elementów systemu, jak i oprogramowania sterującego.

Warto zdać się tutaj na ekspertów z wieloletnim doświadczeniem. Szczególnie rekomendowanym dostawcą rozwiązań z zakresu systemów automatyki przemysłowej jest RAControls, oficjalny dystrybutor technologii renomowanej amerykańskiej firmy Rockwell Automation oraz marki Allen-Bradley.

Więcej o inteligentnej produkcji i poszczególnych etapach modernizacji zakładu w kierunku Przemysłu 4.0 można przeczytać w artykule na stronie https://racontrols.pl/.

Wiercenie w Betonie

Redakcja Building-Solutions

Pasjonat architektury i zrównoważonego rozwoju, z zawodowym doświadczeniem w branży budowlanej. Na co dzień eksploruję nowe technologie i materiały, które wprowadzają innowacje w każdą przestrzeń – od domowego zacisza po wielkoskalowe projekty przemysłowe.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?