Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś
Budownictwo jak długo schnie beton?

Jak długo schnie beton? Od czego to zależy?

Data publikacji 31 stycznia 2019


Beton jak powszechnie wiadomo jest jednym z najważniejszych i najpopularniejszych materiałów budowlanych, dlatego też warto dokładnie mu się przyjrzeć. Niniejszy artykuł to doskonała propozycja dla wszystkich tych osób, które chcą dowiedzieć się, jak długo schnie beton, z czego się w rzeczywistości składa i do czego służy.

Beton – co warto wiedzieć?

Beton może pochwalić się bardzo dobrymi parametrami, dlatego też znalazł we współczesnym budownictwie bardzo szerokie zastosowanie. Jego olbrzymi potencjał wykorzystywany jest między innymi podczas budowania fundamentów, podłóg albo stropów. Najprościej rzecz mówiąc beton to nic innego jak zmieszane ze sobą spoiwa. Mowa tutaj przede wszystkim o cemencie, specjalnych wypełniaczach, piasku, wody i dodatkowych domieszkach. Przy zachowaniu odpowiednich proporcji można uzyskać satysfakcjonującą gęstość. Kruszywo (piasek, keramzyt, żwir) jest oczywiście materiałem wypełniającym. Woda ma z kolei za zadanie zawiązać mieszankę.

Jak długo schnie beton?

Wstępna wytrzymałość betonu możliwa jest do uzyskania po upływie 14 dni. Pamiętać należy jednak o tym, że maksymalna wytrzymałość możliwa jest do osiągnięcia dopiero po 28 dniach (w temperaturze 20oC). Pamiętać należy również i o tym, że na czas wyschnięcia betonu duży wpływ ma nie tylko jego wilgotność, ale również wilgotność otoczenia oraz sposób jego pielęgnacji.

Jakie domieszki i dodatki?

Dzięki odpowiednim domieszkom i dodatkom można osiągnąć nie tylko lepsze cechy techniczne betonu, ale również znacząco poprawić czas jego wiązania, a nawet wagę. Do najmocniejszych zaliczany jest oczywiście zwykły beton, który niestety może na placu budowy przysporzyć wiele problemów. Jego wadą jest również to, że po wyschnięciu może pękać. Dzięki odpowiednim domieszkom chemicznym i mineralnym można pozbyć się tego i wielu innych problemów. Poszczególni producenci mają w swojej ofercie sprzedażowej domieszki, dzięki którym można poprawić mrozoodporność betonu, uszczelnić go albo przyśpieszyć/opóźnić wiązanie. Pamiętać należy o tym, że domieszki powinny stanowić jedynie 5% całego spoiwa.

Klasa betonu ma znaczenie

Jedną z najważniejszych cech betonu jest oczywiście jego wytrzymałość, która w dużej mierze związana jest bezpośrednio z wielkością naprężeń ściskających. Klasa betonu oznaczana jest przez producentów symbolem literowym + liczbowym np. C8/10. Najlepszy jakościowo beton przygotowują oczywiście profesjonalne węzły betoniarskie, dlatego też warto skorzystać z ich usług. Jak łatwo się domyśleć największy wpływ na wytrzymałość betonu ma rodzaj zastosowanego kruszywa, warunki termiczne/wilgotnościowe oraz sposób i czas obciążenia. Nie można zapominać także o procentowym udziale cementu w samej mieszance. Z praktycznego punktu widzenia im więcej cementu, tym beton jest wytrzymalszy. Węzły betoniarskie specjalizują się nie tylko w produkcji wibroprasowanych wyrobów betonowych, ale również betonu towarowego. Dzięki węzłom betonowym można zaoszczędzić sporo czasu, pieniędzy i nerwów.

Wiercenie w Betonie

Redakcja Building-Solutions

Pasjonat architektury i zrównoważonego rozwoju, z zawodowym doświadczeniem w branży budowlanej. Na co dzień eksploruję nowe technologie i materiały, które wprowadzają innowacje w każdą przestrzeń – od domowego zacisza po wielkoskalowe projekty przemysłowe.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?