Building Solutions

budownictwo, dom, ogród, wnętrza, meble

Budownictwo

Zasady programu Mieszkanie PLUS

Zasady programu Mieszkanie PLUS

Mieszkanie plus to kolejny program rządowy. Ma on pomóc osobom żyjącym na przeciętnym poziomie. Prawie połowa naszych rodaków jest w sytuacji, w której nie mogą pozwolić sobie na zaciągnięcie kredytu na nieruchomość. Jednocześnie przeciętny poziom życia nie pozwala o ubieganie się o mieszkanie przyznane przez gminę. Poprzednie programy to “Rodzina na swoim” i “Mieszkanie dla Młodych”. Program Mieszkanie Plus ma spowodować, że w ciągu najbliższych dziesięciu lat zostanie wybudowanych aż 3 miliony nowych mieszkań. Wszystkie będą dostępne do wynajmu w programie M+. Nie ma znaczenia położenie, ponieważ program ma objąć cały kraj.

Nowy zarządca

Każdy nowy obiekt mieszkalny będzie zarządzany przez konkretną jednostkę lub samorządy. To właśnie te podmioty mają decydować o tym, kto otrzyma szansę wzięcia udziału w programie i w jakim terminie, a komu po prostu się pomoc w takiej formie nie należy. Program obejmując swoim działaniem całą powierzchnię Polski jest równocześnie skierowany dla każdego obywatela. Jednak spodziewane zainteresowanie jest tak spore, że będą tworzone specjalne listy. Mieszkania będą przydzielane według kolejności na liście rankingowej. Czeka nas podobny system jak było w czasach PRL-u. Wtenczas również czekało się czy to na samochód, czy to przydział na mieszkanie. Teraz sytuacja ma być klarowna a zasady programu mieszkanie plus są jasne i ogólnodostępne.

Rodziny wielodzietne

Obecny rząd chce zadbać o los rodzin wielodzietnych i to one w pierwszej kolejności mają zajmować mieszkania w ramach programu. Takie rodziny czekają również dopłaty do czynszu. Kolejnym czynnikiem są zarobki. Premiowane będą zarobki w stałej postaci, ale przeciętnej wysokości. Są to takie zarobki, które nie pozwalają na ubieganie się o mieszkanie socjalne a jednocześnie nie pozwalają na wzięcie kredytu hipotecznego.

Program M+ jako program rządowy, nad którym sprawują pieczę samorządy będzie nagradzał wyższym miejscem na liście rankingowej osoby/rodziny, które odprowadzają podatek dochodowy na obszarze danej gminy. Jest jeszcze kilka aspektów, chociażby większą szansę daje nam wykształcenie. Ale nie byle jakie. Musi to być wykształcenie lub zawód szczególnie potrzebny na terenie danej gminy.

Udostępnij