Building Solutions

budownictwo, dom, ogród, wnętrza, meble

Wnętrze

Sofa, kanapa czy wersalka – co wybrać i jakie są różnice

Na co dzień takie pojęcia jak sofa, kanapa i wersalka są używane zamiennie. Słowa te jednak nie są synonimami! Warto poznać co oznaczają. Dzięki temu będzie łatwiej wybrać dany mebel do swojego salonu.

Po czym poznać sofę?

Sofa pełni przede wszystkim rolę siedziska. Mebel ten pochodzi z Turcji. W klasycznym wydaniu, sofa ma owalne oparcie i posiada wałki zamiast poręczy. Jest ona miękka i przytulna, ma zapewniać maksymalny komfort. Ten tapicerowany mebel nie służy do spania i nie daje możliwości, aby go rozłożyć. Dzięki temu projektanci mogą zaszaleć z jego wyglądem. Sofa powinna zaskakiwać swoim designem i dziś spotkać można wiele jej wariantów. Spełnia ona więc dwie funkcje. Powinna być ciekawa wizualnie i nieziemsko wygodna.

Po czym poznać kanapę?

Kanapa z założenia jest meblem o uniwersalnym charakterze. Można ją rozłożyć, więc nocą służy za łóżko, a dniem za miejsce do siedzenia. Co ciekawe, mebel ten znany był już w starożytności, choć jego wygląd uległ na przestrzeni wieków dużej modyfikacji. W naszych czasach kanapa na najczęściej szkieletową konstrukcję. W przeciwieństwie do sofy, posiada wyższe oparcie, nawet do szyi. Kanapa pomaga zaoszczędzić miejsce w pomieszczeniu. Często traktowana jest również jako „koło ratunkowe” w przypadku wizyty rodziny i gości. Wówczas może pełnić rolę dodatkowego łóżka.

Po czym poznać wersalkę?

Wersalka przypomina pod względem funkcjonalności kanapę, można ją złożyć i rozłożyć, dzięki czemu może służyć za łóżko. To, co ją wyróżnia to fakt, że posiada skrzynię na pościel. Jeśli chodzi o jej konstrukcję, to składa się z dwóch tapicerowanych ram, połączonych ze sobą metalowymi łącznikami. Wersalka mieści 3 osoby. Na ogół nie prezentuje się tak spektakularnie jak sofa czy kanapa. Z pewnością jednak pozwala zaoszczędzić najwięcej przestrzeni w pokoju. Wersalki były bardzo popularne w epoce PRL-u, ale dziś również sięga po nie wiele osób.

Sofa, kanapa czy wersalka – który mebel wybrać?

Jedną z kluczowych spraw, podczas wyboru odpowiedniego mebla do siedzenia, będzie wielkość pomieszczenia, a także jego aranżacja. W małych pokojach idealnie sprawdzi się wersalka. W zależności od modelu, dobrym pomysłem może być także sofa. Należy jednak szukać mebla o mniejszych rozmiarach – w ofertach sklepu dostępne są bowiem duże i rozłożyste sofy. Kanapa na ogół jest większa od sofy. Może pomieścić więcej niż 3 osoby, przez co lepiej sprawdzi się w większym salonie. Kanapa i wersalka to z pewnością dobre rozwiązanie dla wszystkich osób, które chciałaby mieć możliwość wykorzystania mebla jako miejsca do spania. Z kolei na ogół designerskie sofy świetnie sprawdzą się w salonach o nowoczesnym i minimalistycznym charakterze.

Gdzie zakupić mebel idealny?

Oferty sklepów meblowych są bardzo bogate. Wybierając mebel do siedzenia z pewnością główną rolę będzie grać jego wygląd, choć powinno się wziąć pod uwagę także inne czynniki. Dobrze także sięgnąć po meble producenta, który cieszy się zaufaniem klientów, a równocześnie oferuje konkurencyjne ceny jak np. sklep WikiMeble. Znalezienie mebla marzeń może zająć trochę czasu, ale warto przemyśleć wybór. Kanapa, sofa bądź wersalka mają przecież służyć przez lata.

Comment here