Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś
Budownictwo pompa ciepła

Przenośna pompa ciepła – czy naprawdę działa?

Data publikacji 2 grudnia 2022

Pojawiły się pierwsze oznaki zimy, a wraz z nimi pytanie w jak najtaniej i najskuteczniej ogrzać nasze domy? Obecnie borykamy się z problemem dostępności opału, nie każdy może zamontować sobie pompę ciepła – ze względu na miejsce zamieszkania, piecyki gazowe uważane są za niebezpieczne a biokominki działają homeopatycznie. Można skorzystać z tradycyjnej farelki lub grzejnika olejowego jednak jest to bardzo droga inwestycja. Ratunkiem w tej sytuacji może być przenośna pompa ciepła.

Metoda na tanie ogrzewanie – przenośna pompa ciepła

Na dzień dzisiejszy ogrzewanie pompą ciepła uchodzi za najtańszy sposób ogrzewania przy wykorzystaniu energii elektrycznej, lecz nie jest to ogrzewanie elektryczne. Pompa ciepła podczas pracy nie wytwarza energii cieplnej –  jest to tylko efekt uboczny pracy urządzenia. Działanie pompy jest zbliżone do działania lodówki odzyskując ciepło z zewnątrz i pompując je do środka. Problem polega na tym, że nie każdy może mieć pompę ciepła. Mieszkańcy bloków, zabytkowych kamienic lub domów z niewyjaśnionym stanem własności rzadko kiedy mogą pozwolić sobie na montaż tego systemu.

Na szczęście istnieją już przenośne pompy ciepła, które można znaleźć pod nazwą klimatyzatorów 4 w 1 lub czterofunkcyjnych. Tak naprawdę typowy klimatyzator to pompa ciepła, lecz działa tylko w jedna stronę, czyli wyciąga ciepłe powietrze z pomieszczenia i wyrzuca go na zewnątrz. Przenośna pompa ciepła już pozwala na wyciągnięcie ciepła z wnętrza i ponowne wrzucenie go do wewnątrz, lub pobór ciepła z zewnątrz i wrzucenie go  do wewnątrz.

Montaż przenośnej pompy ciepła

Montaż przenośnej pompy ciepła jest zdecydowanie łatwiejszy niż montaż standardowej pompy. Przede wszystkim nie potrzebujemy zgody na montaż olbrzymiego urządzenia na zewnątrz budynku. Przy przenośnej pompie musimy tylko umieścić rurę wylotową w odpowiednim miejscu – najczęściej zalecany jest montaż do okna. Standardowe systemy opierające się na peksie lub rękawie uszczelniającym na okno zima się nie sprawdzi, lecz modyfikacja lub wymiana okna aby miało ono otwór na rurę wylotową (spłaszczoną na końcu) już jest bardziej możliwe. 

Wada przenośnej pompy ciepła

Mimo wielu zalet tego urządzenia ma ono jedna wielka wadę: jest dość głośne. Oczywiście da się prowadzić rozmowę przy pracy urządzenia, jednak buczenie może z czasem irytować. Nawet tradycyjna farelka jest cichsza w swojej pracy w porównaniu do przenośnej pompy ciepła, jednak bardzo droga w utrzymaniu.

Ile kosztuje przenośna pompa ciepła

Samo urządzenie można kupić już za niecałe 1700 złotych, na rynku można kupić też droższe urządzenia. W tej cenie można kupić urządzenie Eberg Cooly C35HD, który ma bardzo wysokie oceny na portalach aukcyjnych.

Natomiast sama eksploatacja, według zapewnień producenta, wygląda obiecująco. Moc grzewcza wynosi 3000 W, pobór prądu wynosi około 1000 W (co można sprawdzić własnoręcznie). Te liczby wskazują, że przenośna pompa ciepła jest trzykrotnie tańsza od farelki. W teorii godzina ogrzewania kosztuje 77 groszy, w praktyce w tym czasie urządzenie kilka razy się uruchamiał i wyłączał po kilku minutach.

Wiadomo, że urządzenie będzie chodził raptem kilka godzin w ciągu dnia po to aby ogrzać pomieszczenie. Można wnioskować, że w ciągu miesiąca przenośna pompa ciepła zużywa około 60 kWh do swojej pracy, przy dogrzaniu mieszkania przy obecnych temperaturach, gdzie jeszcze nie występują mrozy.

Sprawdź pompy ciepła w sklepie Oszomega: https://www.oszomega.pl/sklep/wszystkie-produkty/.

Wiercenie w Betonie

Redakcja Building-Solutions

Pasjonat architektury i zrównoważonego rozwoju, z zawodowym doświadczeniem w branży budowlanej. Na co dzień eksploruję nowe technologie i materiały, które wprowadzają innowacje w każdą przestrzeń – od domowego zacisza po wielkoskalowe projekty przemysłowe.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?