Building Solutions

budownictwo, dom, ogród, wnętrza, meble

Poradniki

Niecki basenowe do ogrodów – to musisz wiedzieć

Niecki basenowe do ogrodów – to musisz wiedzieć

Gdy kupujemy basen do ogrodu, zazwyczaj mamy dylemat między konstrukcją dmuchaną a rozporową. O basenach w gruncie możemy jedynie marzyć, ale czy na pewno? Okazuje się, że inwestycja wcale nie musi zrujnować Twojego portfela, szczególnie gdy decydujesz się na gotową nieckę z tworzywa sztucznego. Oto, co powinieneś o niej wiedzieć!

Niecki basenowe – konstrukcja

Konstrukcja niecki basenowej to najważniejsza kwestia wpływająca na funkcjonalność zbiornika oraz komfort i bezpieczeństwo osób korzystających z niego. Jeżeli szukasz produktu, który w pełni zaspokoi Twoje potrzeby, rozważ nieckę z tworzywa sztucznego. Charakteryzuje ją:

  • całkowity brak podatności na korozję,
  • wysoka wytrzymałość, odporność na obciążenia i wpływ czynników zewnętrznych,
  • wysoka szczelność, brak wycieków wody,
  • duża elastyczność pozwalająca na swobodne dopasowanie kształtów i rozmiarów,
  • estetyczny wygląd,
  • łatwe czyszczenie,
  • dobra cena.

Jak widzisz, lista zalet jest bardzo długa. Gdy dodamy do niej możliwość zamówienia niecki gotowej i przeznaczonej tylko do osadzenia w gruncie, to na pewno zdasz sobie sprawę z tego, jak krótki czas dzieli Cię od posiadania prywatnej strefy wodnego relaksu w ogrodzie.

Niecki basenowe – lokalizacja i podłoże

Stoisz przed montażem niecki basenowej? To konstrukcja gotowa do osadzenia w ziemi, dla której trzeba przygotować odpowiednie podłoże. Po wykonaniu wykopu należy jeszcze wyrównać grunt i oczyścić go z wszelkich korzeni, kamieni czy grud ziemi. Ważne jest również utwardzenie podłoża, poprzez wysypanie warstwy żwiru lub wylanie betonu. 

Sama lokalizacja nie powinna być przypadkowa. Lepiej unikać sąsiedztwa ulic czy drzew, z których generowane są zabrudzenia przedostające się potem do wody. Wskazane są stanowiska słoneczne.

Jaki kształt niecki basenowej?

Bezpośrednio z technologią produkcji, ale też dostępnością miejsca w ogrodzie i jego ukształtowaniem wiąże się docelowy kształt niecki basenowej. Możesz mieć dylemat, na co się zdecydować, szczególnie że producenci są gotowi do spełniania wszystkich próśb swoich klientów. 

Od małych dekoracyjnych zbiorniczków, przez brodziki dziecięce o nieregularnych kształtach, aż po duże, pełnowymiarowe baseny odpowiednie do pływania. Wybierając je, sugeruj się swoimi potrzebami. Marzysz o pływaniu we własnym basenie? Czy może wystarczy Ci to, że się w nim zanurzysz i posiedzisz? To wpływa na wielkość, ale też kształt niecki, która może być kwadratowa, prostokątna, kwadratowa, owalna i nieregularna. 

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *