Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś
Poradnik błędy popełniane w montażu instalacji fotowoltaicznej

Najczęstsze błędy popełniane w montażu instalacji fotowoltaicznej

Data publikacji 21 września 2021

Panele fotowoltaiczne to inwestycja na lata – nic dziwnego, że tak wielu inwestorów się na nie decyduje. Pojawiają się już nie tylko na dachach domów jednorodzinnych, ale także budynkach komercyjnych czy też użyteczności publicznej. Aby jednak w pełni wykorzystać ich potencjał energetyczny, należy zadbać o prawidłowy montaż, a tym samym o szereg czynników, które mają na wpływ na ich żywotność oraz wydajność. O jakich mowa? Wyjaśniamy. 

Instalacja fotowoltaiczna – o czym pamiętać podczas montażu?

Na samym początku, podejmując decyzję o inwestycji w panele fotowoltaiczne, należy zdać sobie sprawę z tego, że nie opłaca się stawiać na tanie moduły o niskiej jakości. Tego typu działanie nie przełoży się na ich wysoką wydajność oraz żywotność, a tym samym wygenerowanie realnych oszczędności. Nie bez znaczenia pozostaje także dobór ich mocy do zapotrzebowania energetycznego budynku, ponieważ każdy może mieć inne.

Fachowy montaż paneli fotowoltaicznych powinien rozpocząć się od określenia miejsca, w którym znajdzie się instalacja. Tutaj w grę wchodzi dach albo grunt. Biorąc pod uwagę pierwszą z opcji, należy sprawdzić nachylenie dachu względem słońca. Za najbardziej optymalne rozwiązanie uznaje się jego pochylenie pod kątem w przedziale między 35° a 38° oraz ekspozycję południową lub południowo-zachodnią. W przypadku południowo-wschodniej należy upewnić się, że nie będzie dochodzić do zacienienia paneli. Z kolei montaż na gruncie jest dobrym rozwiązaniem, kiedy dysponujemy dużą działką albo wówczas, gdy konstrukcja dachowa nie jest w stanie umożliwić mikroinstalacji osiągnięcia maksymalnej wydajności. 

Na dobry montaż paneli składa się także doświadczenie odpowiedzialnych za nią fachowców, jak również ich działanie zgodnie ze sztuką. W przeciwnym wypadku źle zamontowana instalacja stanowi duże zagrożenie, stwarzając możliwość wystąpienia pożaru, porażenia prądem czy też utratę gwarancji lub uszkodzenia poszczególnych elementów instalacji. 

Najczęstsze błędy w montażu

Wśród najczęściej popełnianych błędów przez osoby odpowiedzialne za montaż paneli wymienia się ich nieuwagę. W praktyce oznacza to np. uszkodzenie modułów narzędziem tudzież ich przypadkowe zarysowanie lub upuszczenie. Ponadto niektórzy niedoświadczeni instalatorzy chodzą po panelach, co jest niedopuszczalne. Bardzo często dochodzi także to takich uchybień, jak: niewłaściwy system montażowy, montaż niezgodny z instrukcją, zbyt mocne dociąganie śrub, łączenie oryginalnych wtyków z zamiennikami czy też zwisające, źle poprowadzone kable i wtyki. Inwestorzy wskazują także na to, że część instalatorów nie uważa na sprzęt już na etapie jego transportu. Panele fotowoltaiczne są bardzo delikatne, więc wystarczy naprawdę niewiele, aby doszło do ich uszkodzenia. 

Jak uniknąć błędów?

Aby nie dopuścić do tego, że montaż zostanie przeprowadzony niezgodnie z zasadami, należy postawić na zatrudnienie doświadczonych specjalistów. Zakładanie instalacji samodzielnie, bez odpowiedniej wiedzy i przeszkolenia oraz oszczędzanie na ekipie może doprowadzić do bardzo poważnych konsekwencji. Warto stawiać na sprawdzonych fachowców, cieszących się dobrymi opiniami, z usług których korzystał np. ktoś z naszej rodziny czy też znajomych.  

Pomocne będą również serwisy internetowe, w których znajdują się dane kontaktowe do firm z danego regionu wraz z opiniami ich klientów. Pamiętajmy o tym, że na doświadczonych specjalistach, podobnie jak na wysokiej klasy panelach, nie warto jest oszczędzać. Dzięki temu będziemy mogli w pełni wykorzystać ich potencjał energetyczny, a tym samym generować oszczędności, na jakich zależy każdemu inwestorowi. 

Montaż paneli fotowoltaicznych odgrywa ogromną rolę na drodze do ich prawidłowego użytkowania. W grę wchodzi zarówno ich żywotność, jak i wydajność energetyczna. Przeprowadzony zgodnie ze sztuką jest także gwarancją bezpieczeństwa mikroinstalacji, które powinno być jednym z najważniejszych aspektów, jakie musi brać pod uwagę jej właściciel.

Wiercenie w Betonie

Redakcja Building-Solutions

Pasjonat architektury i zrównoważonego rozwoju, z zawodowym doświadczeniem w branży budowlanej. Na co dzień eksploruję nowe technologie i materiały, które wprowadzają innowacje w każdą przestrzeń – od domowego zacisza po wielkoskalowe projekty przemysłowe.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?