Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś
Poradnik Na co zwrócić uwagę przy wyborze projektu domu

Na co zwrócić uwagę przy wyborze projektu domu?

Data publikacji 30 czerwca 2022

Dom to marzenie każdego. Decyzja o własnych czterech ścianach to jedna z ważniejszych, podejmowanych w całym życiu. Istotną kwestią przy budowie domu jest wybór projektu. 

Trzeba przemyśleć wszystkie kwestie, od układu pomieszczeń, po finalny wygląd budynku i aranżacje przestrzeni wokół. Dostępne są gotowe projekty domów wraz z układem i wizualizacjami. Na co w szczególności zwrócić uwagę przy wyborze projektu domu? 

Projekt dopasowany do działki

Mając w posiadaniu działkę odpada nam koszt zakupu gruntu. W zależności od charakteru i warunków nieruchomości, należy wybrać taki projekt domu, aby pasował do działki. To, jaki budynek może powstać na danym gruncie określa Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego. Przed zakupem projektu, warto zatrudnić specjalistę, który przeprowadzi analizę gruntu, na podstawie której sprecyzuje, jakie budynki mogą stanąć na naszej ziemi. 

Projekt gotowy czy indywidualny? 

Obecnie wcale nie musimy korzystać z usług architekta kiedy mowa o projekcie domu. W przypadku gotowych planów, dostępna jest od ręki cała masa gotowych rozwiązań. Taka opcja zawiera wszystko, co niezbędne, w tym wizualizacja oraz dokumentację techniczną. Oczywiście istnieje możliwość naniesienia zmian, jeśli jest taka konieczność. 

Zakup gotowego projektu to dosłownie kilka kliknięć. To teraz bardzo popularne rozwiązanie. W przypadku indywidualnych projektów, czas realizacji jest znacznie dłuższy. Dodatkowo dochodzą koszty, które przewyższają ceny gotowych projektów. 

To, jak budynek faktycznie wygląda zobaczymy dopiero w trakcie projektowania, a co za tym idzie, musimy liczyć się z dodatkowo wydłużonym czasem niezbędnym na naniesienie poprawek. 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze projektu domu

Wygoda i funkcjonalność 

Dom musi być wygodny dla wszystkich użytkowników. Im więcej domowników, tym większa powinna być przestrzeń. Warto też uwzględnić przyszłe zmiany, narodziny dziecka, czy współdzielenie domu z rodzicami. 

Dlatego lepiej, aby budynek pozwalał na modyfikacje oraz posiadał dodatkowe pomieszczenie, które w razie potrzeb można będzie zaadaptować do nowej sytuacji. Drugą kluczową kwestią jest funkcjonalność domu. Tutaj głównie chodzi o dopasowanie wielkości pomieszczeń oraz ciągów komunikacyjnych tak, aby tworzyły komfortową całość. 

Przykładowo przy kuchni warto zadbać o pomieszczenie gospodarcze, a garaż połączyć z częścią użytkową za pomocą kotłowni. Wejścia do pokojów najlepiej, jeśli są ulokowane na korytarzu, a wyjście na taras znajduje się w kuchni, a nie w sypialni. 

Układ pomieszczeń 

Na jakość życia wszystkich domowników wpływa sposób rozlokowania ich pokoi. W przypadku dużej rodziny, każdemu należy się spokój i odpoczynek w swojej przestrzeni. Pierwszy, wyraźny podział domu to strefa do spania oraz do życia, inaczej nocna i dzienna. 

Te dwie powinny być od siebie oddzielone, głównie po to, aby nie zakłócać rytmu życia innych użytkowników budynku. Dobrym rozwiązaniem, w przypadku domów piętrowych, jest ulokowanie sypialni na górze, a strefy dziennej na dole

Taki podział nieco trudniej zastosować jest w domach parterowych, jednak odpowiednia aranżacja dostępnej przestrzeni daje mnóstwo możliwości. Najważniejsze aby to nam dobrze żyło się we własnym domu. 

Wiercenie w Betonie

Redakcja Building-Solutions

Pasjonat architektury i zrównoważonego rozwoju, z zawodowym doświadczeniem w branży budowlanej. Na co dzień eksploruję nowe technologie i materiały, które wprowadzają innowacje w każdą przestrzeń – od domowego zacisza po wielkoskalowe projekty przemysłowe.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?