Building Solutions

budownictwo, dom, ogród, wnętrza, meble

Budownictwo

Kurs na ładowarki teleskopowe – jakie daje uprawnienia?

Ładowarka teleskopowa to rodzaj wózka widłowego należącego do kategorii wózków jezdniowych podnośnikowych z mechanicznym napędem podnoszenia i wysięgnikiem. Urządzenia te są wyposażone w wysięgnik teleskopowy pozwalający na podnoszenie ciężkich ładunków od 2 do 25 m. Ładowarki są powszechnie wykorzystywane w branży budowlanej oraz rolniczej. Do ich obsług potrzebny jest kurs na ładowarkę teleskopową oraz uprawnienia UDT.

Ładowarka teleskopowa należy do urządzeń najczęściej wykorzystywanych w branży budowlanej, jest także używana w rolnictwie i leśnictwie oraz przemyśle. Do maszyny tej jest dołączany osprzęt różnego rodzaju, który pozwala na wykonywanie wielu zadań (np. chwytaki, łyżka ładowarkowa, siewniki, kosiarka itp.). Ładowarki są używane przy pracach ziemnych, w transporcie ziemi, kruszyw różnego rodzaju, konstrukcji stalowych, drewna, betonu itd. Ładowarki teleskopowe są także wykorzystywane w branży magazynowej przy załadunku i rozładunku palet. Po dodaniu do wózków koszy dla ludzi mogą być stosowane jako podnośniki.

Kurs na ładowarkę teleskopową – uprawnienia

Aby móc obsługiwać ładowarki teleskopowe, zwane inaczej wózkami jezdniowymi specjalizowanymi ze zmienną fazą wysięgu, należy ukończyć kurs na ładowarki teleskopowe. Następnie trzeba jeszcze zdać egzamin przed Komisją Nadzoru Technicznego. Obejmuje on kategorię I WJO, czyli wózki jezdniowe w tym wózki specjalizowane z operatorem podnoszonym wraz z ładunkiem oraz ze zmiennym wysięgnikiem. Po zdanym egzaminie operator otrzymuje legitymację UDT uprawniającą do obsługi tych urządzeń.

 

Operator, który będzie poruszać się ładowarką tyko po terenie własnego gospodarstwa lub placu budowy, nie musi spełniać żadnych dodatkowych wymogów. Jeśli jednak zamierza przemieszczać się po drogach publicznych, wtedy musi jeszcze posiadać prawo jazdy kategorii B lub T. Ładowarka teleskopowa jest pojazdem wolnobieżnym poruszającym się do 26 km/h.

Kurs na ładowarkę teleskopową – co obejmuje?

Kurs na ładowarkę teleskopową składa się z części teoretycznej i praktycznej. W trakcie zajęć uczestnicy zapoznają się z wiedzą na temat eksploatacji wózków teleskopowych, a także zasad BHP. W ramach  szkolenia przeprowadzane są zajęcia związane z mechaniką i elektroniką wózków jezdniowych specjalizowanych ze zmiennym wysięgnikiem, pracą w warunkach specjalnych, klasyfikacją wózków jezdniowych oraz rodzajami uprawnień. Uczestnicy mają również zajęcia praktyczne z wózkami teleskopowymi.

Kurs na ładowarki teleskopowe może ukończyć każdy, kto ma 18 lat, posiada wykształcenie podstawowe i nie ma medycznych przeciwwskazań do wykonywania zawodu operatora.

 

Comment here