Building Solutions

budownictwo, dom, ogród, wnętrza, meble

Wnętrze

Koszty użytkowania klimatyzacji

Klimatyzacja to bardzo dobre, coraz bardziej popularne dzisiaj rozwiązanie, w sam raz na upalne dni. System ten można założyć w aucie lub w mieszkaniu. Nas będzie w artykule interesować druga opcja, a więc proces, w którym powietrze w nagrzanym budynku poddaje się obróbce. Dzięki temu staje się ono chłodne i wreszcie można się porządnie wyspać. Z systemem o nazwie klimatyzacja koszty wiążą się jednak. Jak duże? Sprawdźmy.

Cena klimatyzatora oraz montażu

Zaczynamy od zakupu konkretnego klimatyzatora, który będzie odpowiadać naszemu zapotrzebowaniu na moc chłodniczą i jednocześnie odpowiednio pasować do wystroju wnętrza mieszkania. Instalacja takiego urządzenia to dziś standard. Koszt zależy do mocy oferowanego modelu i zakresu funkcji, które obsługuje.

Jeżeli chodzi o cenę rynkową, to wynosi ona średnio od 3 000 do 4 000 zł. Nie jest to drogi wydatek, więc większość Polaków bez problemu wysupła takie pieniądze ze swojego portfela. Są oczywiście zarówno tańsze, jak i droższe urządzenia. Za klimatyzator ścienno-sufitowy on/off zapłacimy tylko około 1000 zł; a za nowocześniejszy, wykonany w technologii inwerterowej dwa razy więcej. Z kolei podłogowy o mocy 5 kW albo kasetonowy to już cena zbliżająca się nawet do 7000-9000 zł.

Oczywiście zakup to jedno. Pozostaje jeszcze montaż całego systemu przez specjalistę (https://klimatyzuj.pl/). Taka czynność kosztuje między 600 a 800 zł. Chyba że chcemy sami, własnymi rękoma, zająć się tą pracą. Ale wtedy musimy bardzo uważać, bo może się to zakończyć utratą gwarancji producenta.

Klimatyzacja koszty

Kiedy mamy już założoną klimatyzację, należy sobie zdać sprawę, że do kosztów z nią związanych, dolicza się cenę za prąd. Wpływ na takie wydatki ma pobór mocy danego klimatyzatora. Przez okres 3 miesięcy stracimy około 700 złotych – biorąc pod uwagę, że za 1 kWh płaci się 0,50 zł brutto oraz to, że układ będzie pracować codziennie po kilka godzin.

cena klimatyzacji

Oczywiście dochodzi tutaj również samo użytkowania klimatyzacji w każdym domku jednorodzinnym oraz profesjonalny serwis w razie zupełnie nieoczekiwanej awarii. Uwaga! Dokładne konserwacja powinna odbywać się raz w roku (koniecznie o tym pamiętajmy, inaczej faktycznie system odmówi posłuszeństwa). Ile trzeba przygotować pieniędzy? Patrząc na specyfikację urządzenia, od 200 do 300 zł, czyli nie za dużo (cena ta obejmuje również nowe filtry).

Na szczęście istnieją sposoby, aby wszystkie powyższe wydatki jak najlepiej zoptymalizować – zmniejszyć nawet o 20 procent! Jak to zrobić? To nic trudnego. Najpierw oczyśćmy przewody wentylacyjnych. Mają być drożne, wtedy nasz klimatyzator nie będzie pobierał większej ilości energii elektrycznej niż niezbędne do tego minimum. Następnie uszczelnijmy okna oraz drzwi, nie zapominając także o zamontowanych roletach. Chodzi o to, aby do pokoju trafiło mało gorących promieni słonecznych. Na koniec bardzo praktyczną metodą będzie delikatne podwyższenie temperatury w termostacie.

Teraz już wiemy, jakie klimatyzacja koszty ma dokładnie i czy faktycznie jej zamontowanie się nam opłaca.

Comment here