Building Solutions

budownictwo, dom, ogród, wnętrza, meble

Przemysł

Kable UTP, FTP, S/FTP

Kable UTP, FTP, S/FTP

Nasz dzisiejszy wpis poświęcić pragniemy niezwykle często wybieranym przez naszych konsumentów ostatnimi czasy kablom, a mianowicie – wyrobom oznaczonym kodami UTP, FTP oraz S/FTP. Osoby zaznajomione z tematyką budowy, modernizacji oraz rozbudowy sieci teleinformatycznych z całą pewnością zdają sobie sprawę, że są one wykorzystane w rzeczonych infrastrukturach celem przesyłania z wysoką jakością oraz przy minimalnej ilości zakłóceń danych, dźwięku oraz obrazu telewizyjnego.

Aby możliwie w jak najoptymalniejszym stopniu spełniały one powierzone im zadania, powstają one w lwiej części przypadków z legitymujących się niezwykle wysoką wydajnością przesyłową żył miedzianych, które to dodatkowo powleczone są ekranem i specjalną powłoką zabezpieczającą. Ich celem jest nie tylko minimalizacja działających na okablowanie zakłóceń, ale także umożliwienie jego montażu w dowolnym miejscu i pod dowolnym kątem dzięki gwarantowanej wysokiej elastyczności. Powłoka zewnętrzna, najczęściej gumowa, to także idealne zabezpieczenie przed wszelkiej maści uszkodzeniami mechanicznymi czy też mogącymi działać na kabel niepożądanymi czynnikami zewnętrznymi. 

Warto także dodać, że znaczna większość dostępnych obecnie w sprzedaży kabli typu UTP, FTP oraz S/FTP to produkty bezhalogenowe. Co to oznacza? Mówiąc najprostszym możliwym językiem, powstają one z materiałów, które w przypadku zaprószenia ognia w zakładzie, fabryce, biurze lub budynku mieszkalnym nie będą generowały dużych ilości gryzącego, czarnego dymu. Jest to zjawisko typowe w przypadku kabli standardowych, które to może znacznie utrudniać, a w niektórych przypadkach nawet całkowicie uniemożliwiać przeprowadzenie skutecznej akcji ratunkowo-ewakuacyjnej. Produkty bezhalogenowe zamiast tego w przypadku zapłonu emitują niewielkie ilości szarych, niemalże przezroczystych oparów, dzięki czemu usunięcie pracowników z płonącego budynku, a następnie przeprowadzenie działań mających na celu minimalizację ewentualnych szkód staje się znacznie łatwiejsze. Niebagatelnym plusem w przypadku produktów pochodzących od renomowanych dostawców cieszących się doskonałą renomą na rynku jest fakt, iż zadbano o nierozprzestrzenianie płomienia na pojedynczym kablu, co w jeszcze pełniejszym stopniu zabezpiecza pracowników lub domowników przed negatywnymi skutkami ewentualnego pożaru.

Warto wiedzieć, że pomimo swoich doskonałych właściwości, kable UTP, FTP oraz S/FTP są wyrobami stosunkowo niedrogimi i nawet w sytuacji, gdy potrzebować będziemy ich znacznej ilości, z całą pewnością nie odbije się to zbyt boleśnie na naszym portfelu. Nowoczesne produkty omawianego typu charakteryzują się także wysoką żywotnością dochodzącą do nawet kilkunastu lat, a także szerokim zakresem temperatur pracy. Te wahają się bowiem od minus trzydziestu do nawet plus siedemdziesięciu stopni Celsjusza, umożliwiając montaż okablowania w niemalże każdych warunkach bez ryzyka, że ulegnie ono nadmiernie szybkiemu zużyciu. W razie jakichkolwiek dodatkowych pytań odnośnie specyfiki opisywanego w ramach dzisiejszego artykułu wyrobu, zachęcamy do kontaktu – z radością rozwiejemy wszelkie Państwa wątpliwości! 

Udostępnij