Building Solutions

budownictwo, dom, ogród, wnętrza, meble

Poradniki

Jak wybrać piec gazowy jednofunkcyjny z zasobnikiem?

Ogrzewanie domu lub mieszkania jest bardzo istotną sprawą, zwłaszcza podczas zimy i innych chłodnych miesięcy w czasie roku. W celu prawidłowego i przede wszystkim efektywnego ogrzewania domu niezbędne jest posiadanie dobrze dostosowanej infrastruktury, która może obejmować szereg różnych urządzeń. Jednym z najbardziej popularnych rozwiązań jest piec gazowy jednofunkcyjny z zasobnikiem. Warto w odpowiedni sposób wybrać jego rodzaj, a także dowiedzieć się, czym się różnią poszczególne modele.

Rodzaje kotłów gazowych

Piec gazowy jednofunkcyjny z zasobnikiem to urządzenie, które może występować w wielu zróżnicowanych wersjach. Przede wszystkim różnią się one między sobą rodzajem wykorzystanego zasobnika. Wśród nich można wyróżnić następujące rodzaje:
– zasobnik z wężownicą,
– zasobnik warstwowy,
– zasobnik wbudowany,
– zasobnik płaszczowy,
– zasobnik biwalentny.
Do większości tego rodzaju zasobników jest możliwość podłączenia wody o ciepłej temperaturze, która jest wodą użytkową. W tego rodzaju piecach gazowych wykorzystywana jest pompa o niewielkich rozmiarach. Dzięki wykorzystaniu najnowszych technologii ograniczone jest zużycie wody oraz zmniejszone są ilości ścieków wpuszczanych do kanalizacji. Warto więc wybrać najbardziej adekwatny rodzaj pieca do swoich potrzeb i wymagań.

Piec gazowy z zasobnikiem z wężownicą

Wśród różnych rodzajów pieców gazowych jednofunkcyjnych z zasobnikiem można wyróżnić piec, który posiada zasobnik z wężownicą. Tego rodzaju piec sprawia, że wydajność ciepłej wody jest stosunkowo duża. Można także w odpowiedni sposób dopasować odpowiedni kształt zasobnika oraz wybrać, w jaki sposób zostanie on zamontowany. Tego rodzaju piece najlepiej sprawdzą się w przypadku, gdy w domu będzie znajdowała się sporych rozmiarów wanna lub prysznic z deszczownicą. Idealnie nadają się także do domów, w których potrzebna jest stosunkowo niska moc grzewcza, ale zwiększona wydajność ciepłej wody.

Piec gazowy z zasobnikiem warstwowym

Kolejnym rodzajem pieca jest piec gazowy z zasobnikiem warstwowym. W tego rodzaju zasobniku nagrzewanie wody odbywa się warstwowo, czyli po kolei ogrzewane są wszystkie warstwy. Jego zaletą jest przede wszystkim fakt, że w bardzo szybki i sprawny sposób nagrzewa on wodę. Sprawia on, że ciepła woda posiada stosunkowo dużą wydajność, dlatego jego wymiary nie muszą być zbyt duże, aby efektywnie działał. Podczas wykorzystywania pieca z zasobnikiem warstwowym niewielkie jest ryzyko powstawania różnego rodzaju zanieczyszczeń bakteriami.

Piec gazowy z zasobnikiem wbudowanym

Wśród różnych rodzajów pieców można także wymienić piec gazowy z zasobnikiem wbudowanym. Posiada on niewielki zasobnik ciepłej wody, którego pojemność wynosi zazwyczaj od dwudziestu do nawet pięćdziesięciu litrów. Posiada on szereg zalet. Przede wszystkim jego rozmiar jest niezwykle kompaktowy i ma on stosunkowo długą żywotność, dlatego z powodzeniem może być używany nawet przez wiele lat. Podczas jego użytkowania zmniejszone jest ryzyko znacznych spadków temperatury wody.

Piec gazowy z zasobnikiem płaszczowym

Kolejnym rodzajem pieca jest piec gazowy z zasobnikiem płaszczowym. Zasobnik płaszczowy składa się z dwóch zbiorników, które są umieszczone jeden w drugim. Dzięki takiemu systemowi możliwe jest równomierne ogrzewanie się ciepłej wody, które może dosięgać bardzo wysokich temperatur. Zredukowane jest również w tym przypadku ryzyko pojawienia się różnego rodzaju bakterii. Zbiorniki tego rodzaju są także bardzo odporne na korozję, dlatego mogą być użytkowane nawet przez wiele długich lat.

Comment here