Jak samodzielnie wykonać rustykalną komodę? Poznaj sprawdzone rozwiązania i ciesz się wyjątkowym meblem
Data publikacji 30 września 2021Styl rustykalny wraca do łask, wszak elementy tego stylu wyjęte niczym ze skansenu są naprawdę urokliwe. Szczególnie zwraca na siebie uwagę ręcznie zdobiona ceramika, a także zasłony, firany czy serwety. Oczywiście także meble zachwycają ponadczasową klasą. Na frontach widoczne są bardzo często ryflowania, a zamiast uchwytów stosowane są ceramiczne gałki, choć również zdobione, mosiężne nie są rzadkością. W dzisiejszym poradniku podpowiemy, jak samodzielnie wykonać rustykalną komodę.
Po pierwsze: gotowy mebel czy praca od zera?
Na samym początku trzeba zastanowić się czy wykonanie rustykalnej komody będzie polegało na przerobieniu tej nowoczesnej na postarzaną, czy też może na tchnięciu nowego życia w mebel zakupiony na targu staroci. Ostatnią opcją jest wykonanie komody rustykalnej od A do Z. Jak wiadomo nie jest to łatwe i na pewno jest bardziej czasochłonne. Można też uzyskać bardziej zróżnicowany efekt, niż w przypadku przerabiania komody, w końcu wszystko, zarówno ścianki, blat, jak i nóżki czy uchwyty jest wykonywane zupełnie od zera. Każda opcja jest ciekawa, a warto wiedzieć, że w obu przypadkach początek pracy będzie taki sam.
Po drugie: odpowiednie oszlifowanie i zabezpieczenie drewna w każdym przypadku
Na samym początku deski należy dociąć na odpowiedni wymiar, wyszlifować z każdej strony, włącznie z krawędziami, aby na powierzchni nie było żadnych drzazg ani nierówności. Szlifowanie ma jeszcze jedną zaletę. Drewno zostaje zmatowione i lepiej przyjmuje wszelkie substancje, w tym impregnat. Oczywiście każda deska musi być zabezpieczona przed wilgocią. W przypadku gotowej komody także należy podjąć takie czynności. Dobierając papier ścierny o odpowiedniej gradacji można stworzyć efekt postarzania drewna. Odpowiednio zastosowany lakier może jeszcze bardziej uwydatnić ten efekt.
Po trzecie: składanie rustykalnej komody na kleju i wkrętach
Trzeci etap poświęcony jest klejeniu poszczególnych deseczek. Warto wiedzieć, że podstawę, do której będą wkładane szuflady, półki, czy drzwiczki, czyli korpus wykonuje się na samym początku. Tył mebla może stanowić dykta, która z kolei zostanie przybita na samym końcu. Korpus łączy się taśmą montażową z jednej strony, a z drugiej nakłada się klej do drewna. Potem stopniowo wszystkie elementy się składa i łączy. Bez wątpienia istotne znaczenie na tym etapie ma zastosowanie ścisku stolarskiego. Łączenie drewna klejem wymaga bowiem stabilnego zabezpieczenia. Warto wiedzieć, że spoiwo może schnąć przez kilkadziesiąt godzin i należy uzbroić się w cierpliwość. W tym czasie można wymierzyć i wykonać elementy wewnętrzne i zewnętrzne komody czyli poziome półki, szuflady,, a także przednie drzwiczki. Niewątpliwie wykonanie szuflad jest dość trudnym zadaniem, ale nie niemożliwym. Boczne listewki można zamocować wewnątrz korpusu, ale lepiej jest zdecydować się na klasyczne prowadnice. W każdym przypadku szuflada musi mieć odpowiednie boczne wycięcia, aby można było ją wsunąć. Drzwiczki z kolei montuje się na zawiasach. Można je wcześnie ozdobić, wykonując ryflowania, które w stylistyce rustykalnej dobrze się sprawdzają. Można postawić np. na folkowy wzór i odtworzyć go na powierzchni drewna. Po zamocowaniu wszystkich elementów pozostaje już tylko wykończenie.
Po czwarte: wydobycie koloru drewna i słojów poprzez lakierobejcę, a także wykonanie i zamocowanie uchwytów
Ostatni etap jest taki sam w przypadku komody budowanej od zera i takiej, która jest przerabiana. Montuje się nóżki, stelaże, a także uchwyty. Trzeba pod nie wykonać odpowiednie odwierty w meblach, a przed ich wywierceniem dokładnie odmierzyć, bo w przeciwnym razie mebel może się chybotać. Zamocowanie uchwytów jest znacznie łatwiejsze, ale w tym przypadku warto zadbać o symetrię. Warto również postarać się o ceramiczne, ręcznie malowane uchwyty, które świetnie się sprawdzą. Cały mebel zostanie jeszcze pokryty lakierobejcą, która wydobędzie rysunek drewna i nada komodzie kolor np. dębu rustical.
Bez wątpienia komoda wykonana w stylu rustykalnym to doskonały pomysł na uzupełnienie aranżacji wnętrza. Świetnie sprawdzi się zarówno w salonie, kuchni, jak i jadalni, a nawet w gabinecie. Będzie wizytówką Twojego mieszkania.