Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś
Poradnik MIESZKANIE W LUBLINIE

Jak bezpiecznie kupić mieszkanie w Lublinie?

Data publikacji 19 lutego 2024


Zakup mieszkania, szczególnie tego pierwszego, to bardzo poważne przedsięwzięcie. Na przestrzeni ostatnich lat wartość nieruchomości w największych polskich miastach znacznie wzrosła. Zawieranie takich transakcji musi być dobrze przemyślane, w przeciwnym razie może skończyć się poważną stratą. Jak kupić mieszkanie, żeby później nie żałować? Jeśli wiemy na co należy zwrócić uwagę, nie jest to takie trudne zadanie.

Mieszkanie na sprzedaż w Lublinie – o jakich aspektach należy pamiętać?

Aspekty, na które trzeba zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania, dzielą się na formalne i praktyczne. Kwestie formalne dotyczą takich rzeczy jak własność i zastaw hipoteczny. Transakcja na rynku wtórnym zawsze obarczona jest pewnym ryzykiem z tym związanym. Jak go uniknąć? To całkiem proste – trzeba dokładnie sprawdzić zapisy w księdze wieczystej. Jeżeli nie chce się ryzykować, warto poszukać mieszkania na rynku pierwotnym, na przykład na https://wieniawska11.pl/.

Korzystanie z usług pośredników jest bezpieczniejsze, ponieważ to biuro nieruchomości ponosi odpowiedzialność za ewentualne pomyłki. Trzeba jednak liczyć się z tym, że konieczne będzie zapłacenie prowizji dla pośrednika, co sprawi, że koszt zawarcia transakcji będzie zdecydowanie większy.

Rynek wtórny czy pierwotny – co wybrać?

Zakup mieszkania na rynku wtórnym to bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które mogą poczekać, aż budynek zostanie oddany do użytku. Ceny takich budynków są bardzo atrakcyjne, szczególnie ze względu na wysoki standard i nowoczesne rozwiązania konstrukcyjne. Firmy deweloperskie muszą spełniać coraz bardziej restrykcyjne normy budowlane. Prowadzi to do mniejszego zapotrzebowania na energię elektryczną oraz wyższego komfortu mieszkańców. Transakcja na rynku pierwotnym związana jest także ze znacznie większym bezpieczeństwem. Decydując się na taki zakup, można uniknąć szeregu poważnych problemów związanych z zastawem hipotecznym lub niejasnym prawem własności lokalu.

Alternatywą jest zakup mieszkania na rynku wtórnym. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że bardzo często mieszkanie jest dostępne od razu po zawarciu transakcji. Kupujący niestety jest jednak bardziej narażony na różnego rodzaju próby oszustwa oraz nieuczciwe praktyki sprzedających, którzy mogą zataić różne ważne informacje lub zawyżyć cenę znacznie powyżej rynkowej wartości nieruchomości.

Jak zabezpieczyć transakcję zakupu mieszkania?

Najprostszym sposobem na zabezpieczenie transakcji jest zakup lokalu na rynku wtórnym. Duże, znane firmy deweloperskie muszą dbać o swoją renomę. W przeciwnym razie popyt na ich mieszkania znacznie by spadł. Wybór takiego dewelopera to większa pewność, że wszystko będzie wykonane zgodnie z ustaleniami. Warto także pomyśleć o odpowiednim finansowaniu. Kredyt w dobrym banku, na preferencyjnych lub uczciwych warunkach, znacznie poprawi bezpieczeństwo i stabilność finansową inwestora. Nie można pozostawić samym sobie także kwestii formalnych. Znalezienie odpowiedniego notariusza, który sprawdzi wszystkie aspekty formalne, także jest bardzo ważne dla prawidłowego zawarcia transakcji.

Kupując mieszkanie, warto dokładnie sprawdzić jego stan faktyczny. Przed podpisaniem dokumentów lokal powinien obejrzeć inżynier budownictwa, który nie jest w żaden sposób powiązany z firmą deweloperską lub sprzedawcą, jeśli chodzi o rynek pierwotny. Dzięki temu inwestor będzie w stanie określić, czy deweloper wywiązał się z umowy, a sprzedający nie zawyża wartości mieszkania. Zapas gotówki na ewentualne wykończenie lokalu także będzie bardzo dobrym pomysłem.

Materiał zewnętrzny

Ściana przesuwna do biura

Redakcja Building-Solutions

Pasjonat architektury i zrównoważonego rozwoju, z zawodowym doświadczeniem w branży budowlanej. Na co dzień eksploruję nowe technologie i materiały, które wprowadzają innowacje w każdą przestrzeń – od domowego zacisza po wielkoskalowe projekty przemysłowe.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Ściana przesuwna do biura