Strona główna
Wnętrza
Tutaj jesteś
Wnętrza FIltr HEPA i jego zastosowanie

Filtr HEPA i jego zastosowanie

Data publikacji 7 lutego 2022

Filtry HEPA to jedne z najpopularniejszych rodzajów filtrów do oczyszczaczy powietrza. Decydujemy się na nie ze względu na wysoką wydajność i wyłapywanie nawet najdrobniejszych zanieczyszczeń. Dzięki jego wydajności i skuteczności działania, znalazł on szerokie zastosowanie przemyśle. Znajdziemy go zarówno w branży spożywczej i elektronicznej, jak i farmaceutycznej. Nierzadko spotykane są także w gospodarstwach domowych na prywatny użytek. Filtr HEPA spełni swoją rolę w oczyszczaczu powietrza czy też w odkurzaczu. Klienci nie narzekają na jego wydajność i zdecydowanie chętnie polecają go innym.

Jak działa filtr HEPA?

Filtry HEPA wyróżnia doskonałą jakość filtracji i długi okres przydatności. Dzięki zaawansowanej konstrukcji, filtr ten  jest w stanie przeprowadzać na raz aż cztery działania, a mianowicie dyfuzję, przechwycanie, inercję i przesiewanie. 

Jeżeli chodzi o dyfuzję, wyłapuje ona najdrobniejsze mikroskopijne zanieczyszczenia, mniejsze od 0,3 µm. Drobiny te zostają zatrzymane na powierzchni filtra. Podobnie działa mechanizm inercji. Tutaj w grę wchodzą już większe drobiny. Większe zanieczyszczenia, bezwładne w swoim ruch, trafiają do filtra, nawet gdy dojdzie do zmiany kierunku powietrznego strumienia.

Drobiny średniej wielkości podlegają już z kolei procesowi przechwycenia. Zatrzymują się między włóknami bez możliwości dalszego lotu. Największe cząstki przechodzą przez sito.  To właśnie nazywamy zjawiskiem przesiewania.

Najlepszy wybór filtra do oczyszczacza powietrza

Ciężko określić, jaki rodzaj filtra będzie najlepszym rozwiązaniem w każdym przypadku. Zależy to od przeznaczenia filtra jak i jego właściwości. Filtr HEPA do oczyszczacza powietrza będzie najlepszym rozwiązaniem, jeżeli ty lub osoby w twoim cierpicie na alergię.  Poradzi sobie on z najdrobniejszymi zanieczyszczeniami, pyłkami oraz roztoczami. Nie wymaga on częstej wymiany – zazwyczaj raz na 24 miesiące. Jeżeli oczywiście nasze otoczenie jest bardziej zanieczyszczone, powinniśmy wówczas wykonywać tą czynność znacznie częściej. Częstotliwość wymiany zależy od marki i modelu oczyszczacza – może wynosić od 3 miesięcy nawet do 10 lat. Tylko wymiana zgodnie z zaleceniami producenta gwarantuje, że oczyszczacz powietrza będzie działać prawidłowo i skutecznie. Warto pamiętać, by zużyty filtr zutylizować zgodnie z aktualnymi przepisami na temat segregowania odpadów – należy go wyrzucić do pojemnika na odpady zmieszane. 

Filtr HEPA będzie prawdopodobnie najlepszym wyborem w większości przypadków. Warto postawić na sprawdzone źródła podczas jego zakupu. Nietrudno trafić na podrobione filtry, które w najgorszym wypadku mogą nawet uszkodzić nasz oczyszczacz lub po prostu nieskutecznie filtrować zanieczyszczenia.

Czym różni się filtr HEPA od filtru EPA?

Najprościej i najogólniej mówiąc, filtry EPA są po prostu mniej skuteczne od filtrów HEPA. Filtr EPA ma skuteczność od 85% do 99,5%. Z kolei HEPA mają ją ją w granicach 99,95% a 99,995%. Różnica ta jest więc niewielka, ale za to ma ona ogromne znaczenie przy wyłapywaniu mikroskopijnych drobin. Zdecydowanie lepiej postawić na wyższą skuteczność, różnica cenowa nie jest wysoka.

blacha trapezowa

Redakcja Building-Solutions

Pasjonat architektury i zrównoważonego rozwoju, z zawodowym doświadczeniem w branży budowlanej. Na co dzień eksploruję nowe technologie i materiały, które wprowadzają innowacje w każdą przestrzeń – od domowego zacisza po wielkoskalowe projekty przemysłowe.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

obrazy malowane