Czy pompa ciepła jest opłacalna?
Data publikacji 8 sierpnia 2022
Pompy ciepła działają poprzez pompowanie lub przenoszenie ciepła z jednego miejsca do drugiego za pomocą sprężarki i struktury obiegowej ciekłego, lub gazowego czynnika chłodniczego, poprzez który ciepło jest pobierane ze źródeł zewnętrznych i pompowane do wewnątrz. Nie da się ukryć, że pompy ciepła wnoszą wiele zalet dla Twojego domu. Pompowanie ciepła zużywa mniej energii elektrycznej w porównaniu z sytuacją, gdy energia elektryczna jest wykorzystywana wyłącznie jako środek do jego konwersji. W okresie letnim cykl ten można odwrócić i urządzenie działa jak klimatyzator.
Jakie są zalety i wady pomp ciepła?
Przed podjęciem decyzji o zakupie systemu pompy ciepła (znajdziesz je u producenta https://www.daikin.pl/pl_pl/obszary-specjalizacji/pompy-ciepla-Daikin-Altherma.html), ważne jest, aby doinformować się o ich plusach i minusach. Istnieje wiele zalet pomp ciepła, które czynią je świetną inwestycją dla właściciela domu, a jednocześnie obaw, które należy wziąć pod uwagę. Przyjrzymy się szczegółowo tym zaletom i wadom poniżej, aby pomóc Państwu podjąć świadomą decyzję i dokonać mądrej inwestycji w tę niskoemisyjną technologię grzewczą.
Zalety pomp ciepła:
- Niższe koszty eksploatacji — pompa ciepła Daikin są tańsze w eksploatacji niż systemy oparte na spalaniu. Im bardziej wydajne energetycznie są systemy, tym większe długoterminowe oszczędności na energii.
- Mniejsza konserwacja — pompy ciepła wymagają mniejszej konserwacji niż spalinowe systemy grzewcze. Regularnie, raz w roku, należy sprawdzić pewne szczegóły systemu, co można łatwo wykonać samodzielnie. Z kolei profesjonalny instalator musi sprawdzać co trzy lub pięć lat.
- Lepsze bezpieczeństwo — pompy ciepła są bezpieczniejsze niż systemy grzewcze oparte na spalaniu. Są bezpieczne w obsłudze, a ponieważ opierają się na energii elektrycznej i nie muszą spalać paliwa, aby wytworzyć ciepło, pochodzą z mniejszą ilością obaw o bezpieczeństwo w porównaniu do ich odpowiedników.
- Redukuje emisję dwutlenku węgla — system pompy ciepła zmniejsza emisję dwutlenku węgla i ma efektywny współczynnik konwersji energii do ciepła. Na przykład, wodne pompy ciepła osiągają dość wysoką sprawność, bliską 600 procent.
Wady pomp ciepła:
- Wysoki koszt początkowy — pompy ciepła mają duży koszt początkowy, ale z drugiej strony koszty ich eksploatacji przekładają się na długofalowe oszczędności w rachunkach za energię i prowadzą na ścieżkę redukcji emisji dwutlenku węgla.
- Trudna instalacja — pompy ciepła są dość trudne do zainstalowania, biorąc pod uwagę, że należy przeprowadzić badania w celu zrozumienia ruchu ciepła, lokalnej geologii, szczególnie w przypadku gruntowych pomp ciepła oraz wymagań dotyczących ogrzewania i chłodzenia dla Twojego gospodarstwa domowego.