Building Solutions

budownictwo, dom, ogród, wnętrza, meble

Budownictwo

Czy frezarka CNC pomoże zwiększyć produkcję?

Czy frezarka CNC pomoże zwiększyć produkcję?

Wiele dziedzin przemysłu jest opartych na obróbce materiału, co polega na nadaniu kształtu surowcowi wejściowemu. Obrabiać można dosłownie wszystko. Zaczynając od materiałów miękkich jak drewno, po stal, a nawet kamień. W każdym z tych przypadków konieczne jest posiadanie odpowiednich maszyn, które będą w stanie poradzić sobie z tym niełatwym zadaniem.

Obrabiarki sterowane numerycznie

Są to maszyny znane ludzkości już od długiego czasu. Dzięki nim możliwe stało się obrabianie dużej ilości komponentów w krótkim czasie. Wszystkie operacje są wykonywane automatycznie, a tworząc całą linię produkcyjną wraz z podajnikami i manipulatorami, można zminimalizować wpływ człowieka do minimum. W takich przypadkach, praca ludzi najczęściej ogranicza się wyłącznie do załadowania komponentów i odebrania produktów gotowych. Jest to bardzo korzystne dla firm, ponieważ mogą zaangażować swoich podwładnych w inny rodzaj produkcji, gdzie obecność człowieka jest koniecznością. Jednocześnie warto pamiętać, że obrabiarki są różnorodnymi maszynami. Najczęściej wykorzystywana jest tokarka i frezarka CNC, gdyż to właśnie one mogą zbierać naddatek materiału nadając surowcom pożądany kształt. Jednocześnie nie można zapominać o innych urządzeniach sterowanych numerycznie jak walcarki, giętarki czy wiertarki. Tworząc zaawansowany park maszynowy warto zwrócić uwagę na obecność jak największej liczby maszyn automatycznych przez co można znacznie zredukować czas cyklu produkcji pojedynczego komponentu, a to znacznie wpłynie na wyniki finansowe przedsiębiorstwa. Z tego powodu, każda firma produkcyjna powinna chociaż przemyśleć czy wdrożenie takich maszyn ma sens.

Zalety wdrożenia maszyn CNC

Jak już wspomniano, obrabiarki sterowane numerycznie posiadają bardzo wiele zalet. Największą z nich jest szybsza produkcja, która pozwala realizować zamówienia klientów w krótszym czasie. W ten sposób można zwiększyć zarobki przedsiębiorstwa, a inwestycja zwróci się w znacznie krótszym czasie. Idąc dalej, ważna jest precyzja wytwarzanych komponentów, ponieważ jest to najkrótsza droga do osiągnięcia największej satysfakcji klienta. Posiadając zaawansowany park maszynowy posiada się od razu większe szanse startując w nowych przetargach bądź przygotowując ofertę do nowych kontrahentów. Jest to rzecz, na którą zwracają uwagę inne przedsiębiorstwa, ponieważ w ten sposób są w stanie ocenić potencjał dostawcy. Wiele firm szuka długotrwałej współpracy, gdyż niesie ona najwięcej korzyści, przez co możliwości techniczne są oceniane już w przypadku pierwszego kontaktu. Warto zwrócić również uwagę na dobro własnych pracowników. Kiedy zostaną wdrożone obrabiarki numeryczne mają oni szansę zwiększenia swoich kompetencji poprzez pracę na nowoczesnym sprzęcie. Konwencjonalne maszyny są niezawodne, jednak w obecnych czasach posiadają wiele wad. Stąd, wdrożenie frezarek CNC może sprawić, że ludzie znów poczują chęć przychodzenia do pracy i wykonywania swoich obowiązków jak najbardziej rzetelnie. Warto pamiętać też o odpowiednim przeszkoleniu załogi, aby wiedziała jak pracować na nowych maszynach już od pierwszego dnia. Podsumowując, obrabiarki sterowane numerycznie mogą nadawać kształt różnorodnym surowcom. Koniecznie trzeba pamiętać o posiadaniu odpowiedniego oprzyrządowania potrzebnego do obróbki danego materiału. Głównym aspektem, który trzeba wziąć pod uwagę jest twardość surowca. Ponadto, obrabiarki CNC niosą ze sobą bardzo dużo korzyści dla przedsiębiorstwa. Prócz redukcji czasu cyklu można jednocześnie zwiększyć swój potencjał technologiczny zwiększając szansę na nowe zlecenia od stałych i nowych kontrahentów.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.