Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś
Poradnik

Co zrobić, żeby okna się nie skraplały? Szybkie triki

Data publikacji 30 sierpnia 2020


W okresie jesienno-zimowym, kiedy na zewnątrz panują niskie temperatury, a wnętrza są ogrzewane – na oknach często skrapla się woda. Przez to – może dojść do zawilgotnienia tych okolic i powstawania na przykład grzybów czy pleśni. Co zrobić zęby okna się nie skraplały?

Skąd bierze się para na oknach?

Zjawisko to jest efektem niesprawnej wentylacji grawitacyjnej. Wytwarzamy parę wodną oddychając, gotując wodę, kąpiąc się czy wykonujemy inne czynności życia codziennego. Jeśli wyżej wskazana wentylacja nie jest w 100% sprawna, dochodzi do niechcianego skraplania się wody na oknach.

Choć rozwiązaniem ostatecznym wydaje się być naprawa wentylacji, trzeba sobie jakoś radzić wcześniej. Samo wycieranie skroplonej wody z okien zupełnie nic nie da poza poprawieniem stanu wizualnego pomieszczenia – a i to tylko na chwilę. Bowiem w krótkim czasie ponownie dojdzie do zgromadzenia się wody na oknie.

Otwieranie okien – czy to działa?

Okna starego typu wykonane z drewna zapewniały naturalną cyrkulację powietrza. Czymś normalnym dla naszych rodziców czy dziadków było, że z okien lub drzwi balkonowych delikatnie „wieje” zimne powietrze z dworu. Nowoczesne, wykonane z tworzyw sztucznych okna nie przepuszczają powietrza, dlatego problem „pocących się” okien jest znacznie silniejszy w nowoczesnym budownictwie.

Rozwiązaniem tymczasowym, które może pomóc chwilowo poradzić sobie z problemem jest właśnie otworzenie okna. Aby jednak ta technika zadziałała – cyrkulacja powietrza musi być zapewniona we wszystkich pomieszczeniach. To oznacza, że w okresie jesienno-zimowym, jeśli borykamy się z problemem wody zbierającej się na oknach – dobrze jest utrzymywać je na najniższym poziomie rozszczelnienia. W ten sposób nie doprowadzimy do wychłodzenia pomieszczeń, a jednocześnie zapewnimy optymalną cyrkulację powietrza.

Oczywiście, jest to rozwiązanie tymczasowe, które nie zastąpi stworzenia prawidłowej wentylacji grawitacyjnej. Jej mankamenty nie były tak widoczne w domach, w których stosowano okna drewniane, bowiem ten typ był niezupełnie szczelny sam w sobie. Odpowiednio wykonana wentylacja jest istotna nie tylko z punktu widzenia odpowiednich dostaw tlenu przeznaczonego po prostu do oddychania, ale również z innych względów. Jednym z nich jest na przykład znaczny spadek wilgoci w powietrzu (bardzo istotny w kuchni czy łazience) oraz usunięcie zanieczyszczeń z powietrza. Gdy nie wprowadzamy cyrkulacji – dochodzi do niechcianego namnażania się w powietrzu bakterii i wirusów, a także gromadzenia innych zanieczyszczeń.

Wiercenie w Betonie

Redakcja Building-Solutions

Pasjonat architektury i zrównoważonego rozwoju, z zawodowym doświadczeniem w branży budowlanej. Na co dzień eksploruję nowe technologie i materiały, które wprowadzają innowacje w każdą przestrzeń – od domowego zacisza po wielkoskalowe projekty przemysłowe.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?