Building Solutions

budownictwo, dom, ogród, wnętrza, meble

Poradniki

Co warto wiedzieć na temat ogrzewania podłogowego

boraks na mrówki

Ogrzewanie domu to bez wątpienia jedna z tych kwestii, które trzeba bardzo dobrze przemyśleć na etapie budowy swojej nieruchomości. Generalnie chodzi o to, aby w pomieszczeniach było ciepło, ale jednocześnie by koszty nie przytłoczyły, gdy przyjdzie naprawdę wyjątkowo mroźna zima. I chociaż zimy w ostatnich latach w Polsce są raczej mało srogie, a na ogrzewaniu budynków można sporo zaoszczędzić, nigdy nie wiadomo, jak to będzie wyglądało w przyszłości. Wiele osób decyduje się na jedną z form ogrzewania, jaką jest ogrzewanie podłogowe. Wykonuje się je w nowo budowanych domach. Pod powierzchnią podłogi znajduje się system rurek, którymi prowadzona jest ciepła woda. To naprawdę bardzo miłe uczucie chodzić po ciepłej podłodze, bez względu na temperaturę panującą na zewnątrz. Poniżej garść podpowiedzi dotyczących tego, kiedy zdecydować się właśnie na takie rozwiązanie, jeżeli chodzi o ogrzewanie do domu.

Kiedy sprawdzi się ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie podłogowe z pewnością sprawdzi się w przypadku tych domów, które zostały odpowiednio przygotowane pod taką inwestycję już od samego poziomu gruntu. Aby od podłogi było po prostu ciepło, trzeba też położyć odpowiednią warstwę styropianu. Ile styropianu pod ogrzewanie podłogowe to dobra opcja? Podczas przygotowywania tego rodzaju ogrzewania na parterze, zwykle kładzie się warstwę styropianu na około 12 cm. To zatem dosyć gruba warstwa, która dodatkowo izoluje pomieszczenie i przeciwdziała temu, że od spodu ciągnie zimno. Jeżeli chodzi natomiast o ogrzewanie podłogowe na piętrze, to najczęściej jest tam już dużo mniej miejsca na położenie warstwy styropianu. Często całkowicie się z niego rezygnuje. Są to już skomplikowane aspekty techniczne. Dlatego właśnie warto sięgać po wsparcie i wykonawstwo firm mających spore doświadczenie w tym temacie. Absolutnie nie należy realizować ogrzewania podłogowego z kimś, kto nigdy wcześniej nie robił takiej inwestycji w domu jednorodzinnym. Wszystko musi być zrobione odpowiednio, bo jakiekolwiek usterki czy błędy związane z położeniem takiej instalacji, łączą się potem z bardzo dużymi kosztami i zerwaniem podłogi. Kiedy rzeczywiście sprawdzi się ten rodzaj ogrzewania do domu? Ogrzewanie podłogowe jest na pewno świetnym rozwiązaniem, jeżeli na podłodze ma się położone różnego rodzaju nowoczesne materiały, takie jak na przykład beton. To również dobry wybór w przypadku podłogi z terakoty czy glazury. Takie materiały doskonale pochłaniają ciepło i później je oddają. Podłoga będzie bardzo przyjemna w dotyku. Miłośnicy podłóg drewnianych również będą zadowoleni, bo w przypadku takiego pokrycia, ogrzewanie podłogowe to też świetny wybór.

Największe plusy ogrzewania podłogowego w domu

Miłośnicy tego rozwiązania najbardziej cenią sobie niezwykle przyjemne odczucia płynące z chodzenia po domu na bosaka. Można swobodnie spędzać czas na podłodze, bawić się z dzieckiem czy trenować jogę, nie martwiąc się o nieprzyjemne odczucia związane z chłodnym podłożem. Taką opcję wybierają również miłośnicy schludnych wnętrz. Dlaczego? Ponieważ ogrzewanie podłogowe jest niezwykle dyskretne i eleganckie. Dzięki niemu uda się uniknąć wiszących w różnych miejscach w domu kaloryferów i grzejników. Oczywiście niektóre z nich prezentują się naprawdę bardzo designersko i stanowią ciekawy element wystroju wnętrza, trzeba tylko przemilczeć ich cenę. Właśnie takie kaloryfery kosztują majątek i czasami ich zamontowanie w sporym domu jest tak naprawdę droższe, niż zrobienie podłogówki. Aspekty wizualne są zatem również ważne i stanowią kolejny plus takiego rozwiązania.

Comment here