Beton – najpopularniejszy materiał budowlany o szerokim zastosowaniu
Data publikacji 3 października 2022Beton to najpopularniejszy materiał budowlany na świecie. Znajduje zastosowanie w budownictwie ze względu na swoją trwałość i wytrzymałość. Ponadto, jest używany do budowy tak wielu różnych konstrukcji ze względu na swoją wszechstronność – można go formować w dowolny kształt. W budownictwie stosuje się różne rodzaje betonu, o rozmaitych właściwościach i przeznaczeniu.
Beton o normalnej wytrzymałości
Beton o normalnej wytrzymałości lub „zwykły” beton, jest najczęstszym rodzajem tego kompozytu. Standardowo jest mieszany w proporcjach 1:2:4 (jedna część cementu, dwie części kruszywa, cztery części wody), jednak ilość użytej wody będzie zależeć od wilgotności miejsca i pożądanej konsystencji. Beton o normalnej wytrzymałości jest zwykle używany do budowy chodników, domów i tych budynków, które nie wymagają maksymalnej wytrzymałości na rozciąganie.
Lekki beton
Różne rodzaje betonu uzyskuje się poprzez zmianę stosowanego kruszywa oraz modyfikację proporcji mieszaniny. Lekki beton ma mniejszą gęstość i większą zawartość wody niż beton zwykły. Powstaje przy użyciu lekkich kruszyw, takich jak pumeks, glina czy perlit. Ponieważ wybrane kruszywa decydują o gęstości kompozytu, ten rodzaj betonu ma niską gęstość, mniejszą niż 1920 kg/m3. Znajduje zastosowanie na takich terenach, na których pożądane jest zmniejszenie ciężaru właściwego budynku. Wykonuje się z niego warstwy izolacyjne, wypełniające lub izolacyjno-konstrukcyjne. Z względu na lekkość, sprawdza się jako materiał na dachy i stropy.
Beton polimerowy
To rodzaj betonu w którym cement portlandzki (na bazie wapna i łupków), zastępuje się spoiwem polimerowym, takim jak poliester, mieszanki epoksydowe, akryl czy ester winylowy. Właściwości zależą od rodzaju użytego polimeru, zasadniczo tworzywo polimerowe jest bardziej lepkie niż cement. Z tego względu, w połączeniu z mieszanką betonową, daje materiał o wyższej wytrzymałości na rozciąganie, a proces utwardzania zachodzi szybciej. Beton polimerowy jest bardzo odporny na korozję, jest więc wykorzystywany w konstrukcjach, które mają bliski kontakt z cieczami np. w basenach czy konstrukcjach kanalizacyjnych.
Beton szklany
Jak sama nazwa wskazuje, do tego typu betonu dodaje się szkło, najczęściej pochodzące z recyklingu. Takie kruszywo może mieć różne rozmiary – od drobnego proszku przypominającego talk, po 15 centymetrowe, szklane bryły. Ze względu na połyskliwe wykończenie i estetyczny wygląd, z betonu szklanego robi się blaty, podłogi i płytki.
Rodzajów betonu jest o wiele więcej, co pokazuje jak wszechstronny i uniwersalny jest to materiał.