Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś
Poradnik Aparat VSS

Aparat VSS – czyli przyrząd do badania nośności oraz zagęszczenia podłoża

Data publikacji 30 sierpnia 2022

Aparat VSS to specjalistyczny przyrząd, który wykorzystuje się do badania nośności oraz zagęszczenia podłoża. Jak ono przebiega? Jakie są jego zalety? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Czym jest aparat VSS?

Aparat VSS znany również jako płyta VSS to jak wspomniano we wstępie urządzenie umożliwiające przeprowadzanie pomiarów geotechnicznych, czego przykładem może być badanie nośności oraz zagęszczenia podłoża. Sprzęt pozwala również wyznaczyć pierwotny moduł odkształcenia. W tym miejscu warto podkreślić, że aparat VSS to urządzenie, które może różnić się budową, a w zasadzie liczbą zegarów pomiarowych umieszczonych na statywie. Każda płyta VSS składa się jednak zasadniczo z trzech podstawowych elementów, a mianowicie:

  • aparatury zadającej, czyli pompy hydraulicznej;
  • siłownika zamontowanego do stalowej płyty, który przekazuje informacje o obciążeniu na podłoże;
  • precyzyjnego czujnika pomiarowego wraz ze statywem.

Wykorzystanie aparatu VSS wymaga również zastosowania przeciwwagi, dlatego też w trakcie badania wykorzystuje się z reguły ciężki sprzęt budowlany, czego przykładem może być koparka. Sam aparat do badania nośności płytą jest dostępny w wersji analogowej oraz elektronicznej, a tego typu urządzenia oferuje m.in. firma Viateco.

Jak przebiega badanie aparatem VSS?

Badanie płytą VSS jest bardzo popularne, mimo iż może ono trwać stosunkowo długie. Powszechność zastosowania wynika jednak z faktu, że tego typu pomiar uznawany jest za jeden z najdokładniejszych. W jaki sposób się go dokonuje? Otóż, w trakcie jego przeprowadzania płyta VSS jest skokowo obciążana. Mówiąc prostym językiem wywiera się na nią nacisk, po czym następuje odciążanie całego krążka, co sprawia, że dochodzi do osiadania podłoża. Zgodnie z zasadami pomiaru dokonuje się w dwóch cyklach, stosując:

– skokowe obciążenie, tj. co 0,05 MPa, aż do momentu osiągnięcia 350 kPa;

– stopniowe odciążenie, tj. co 0,1 MPa, aby ponownie zadać obciążenie.

Istotne w tym przypadku jest zastosowanie przeciwwagi, której rolę pełnią wspomniane już wcześniej ciężkie maszyny budowlane. W tym miejscu warto podkreślić, że statyczna płyta do badania nośności musi być zgodna z normami DIN 18134, BS 1377 oraz ASTM D 1194, co determinuje prawidłowość uzyskanych wyników.

Zalety pomiarów z wykorzystaniem aparatu VSS

Warto mieć świadomość, że przeprowadzanie pomiarów przy wykorzystaniu aparatu VSS przynosi wiele korzyści. Wymienić wśród nich należy przede wszystkim fakt, że tego typu badania pozwalają stworzyć kompletną dokumentację, która jest wymagana przy realizacji wielu inwestycji budowlanych. Należy bowiem podkreślić, że badania nośności z wykorzystaniem płyty VSS są stosowane zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jak i przemysłowym, czy drogowym. W tym pierwszym przypadku pozwalają zapobiec chociażby osiadaniu budynków, a co za tym idzie popularnym problemom nowego budownictwa, jakim są popękane ściany. Aparat VSS szeroko stosowany jest także w budownictwie drogowym, gdzie wykonanie badań pozwala zweryfikować prawidłowość przygotowanego podłoża pod asfalt, czy tory kolejowe. Co więcej, warto mieć świadomość, że badanie podłoża pod kątem jego nośności, wytrzymałości czy zagęszczenia pozwala zapobiec wielu problemom, które mogą wystąpić zarówno w trakcie realizacji inwestycji, jak i wiele lat po jej zakończeniu.

Co jeszcze należy do zalet aparatu VSS? Przede wszystkim wygoda i precyzja pomiaru, który może odbywać się zarówno za pomocą prostego wskaźnika zegarowego (płyta analogowa), jak i jego cyfrowej wersji. Precyzyjne zadanie wymaganego obciążenia oraz odciążenia gruntu umożliwia czytelny manometr, który charakteryzuje duża średnica tarczy odczytowej. W przypadku wersji cyfrowej warto docenić chociażby możliwość przechowywania uzyskanych wyników badania, czy ich wydruku, który w wielu przypadkach można przeprowadzić już na miejscu wykonywania pomiarów.

Podsumowując należy stwierdzić, że aparat VSS to specjalistyczne urządzenie, które pozwala przeprowadzić badania niezbędne dla wielu inwestycji budowlanych. Oczywiście statyczna płyta do badania nośności musi spełniać określone normy i być wykorzystywana zgodnie z przyjętymi zasadami, co determinuje prawidłowość uzyskanych wyników.

maszyny budowlane

Redakcja Building-Solutions

Pasjonat architektury i zrównoważonego rozwoju, z zawodowym doświadczeniem w branży budowlanej. Na co dzień eksploruję nowe technologie i materiały, które wprowadzają innowacje w każdą przestrzeń – od domowego zacisza po wielkoskalowe projekty przemysłowe.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Ściana przesuwna do biura