Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś
Budownictwo narzędzia

Jakim udźwig mają uchwyty neodymowe z wewnętrznym gwintem?

Data publikacji 28 czerwca 2021


Ze względu na silne pole magnetyczne magnesy neodymowe znalazły szereg zastosowań w wielu różnych branżach. Zwykle wykorzystuje się je jako rodzaj magnetycznego mocowania dedykowanego przytrzymywaniu elementów metalowych (żelaznych), ale niekiedy stają się częścią bardziej złożonych konstrukcji. Uchwyty neodymowe z gwintem wewnętrznym to specyficzny model tego typu magnesów. Jaki jest ich maksymalny udźwig?

Od czego zależy siła oddziaływania neodymowego magnesu?

Magnesy neodymowe to przedmioty o bardzo dużej silne przyciągania magnetycznego, produkowane ze sproszkowanego neodymu, żelaza i boru w procesie prasowania w polu magnetycznym, w wysokiej temperaturze. Siła przyciągania neodymowego uchwytu z wewnętrznym gwintem to przede wszystkim pochodna jakości jego produkcji oraz rozmiaru. Najmniejsze uchwyty neodymowe z gwintem wewnętrznym M3 o wymiarach 6×6 mm mają zwykle udźwig mniejszy niż 1kg. Wystarczy jednak, że wymiar takiego magnesu zwiększymy do 8×6 mm, a jego udźwig zwiększy się ponad dwukrotnie. Możemy przyjąć, że im większa średnica magnesu, tym większe pole magnetyczne i związane z nim silniejsze przyciąganie. Uchwyty neodymowe o średnicy zaledwie kilku centymetrów mogą przyciągać z siłą rzędu kilkuset kilogramów.

Rodzaje uchwytów magnetycznych z gwintem wewnętrznym

Rynek magnetycznych akcesoriów oferuje dziś wiele rodzajów neodymowych uchwytów z gwintami wewnętrznymi. Ich kategoryzacji możemy dokonać zarówno na podstawie średnicy zastosowanego w nich gwintu, jak i użytej do jego zabezpieczenia powłoki ochronnej. Największą popularnością kupujących cieszą się uchwyty neodymowe z gwintem wewnętrznym M3, M4 i M5, M6 i M8, ale w sprzedaży możemy znaleźć również ich wersje charakteryzujące się większą siłą przyciągania, wyposażone w duże gwinty typu M10, a nawet M12. Biorąc pod uwagę rodzaj zastosowanej powłoki, w sprzedaży znajdziemy uchwyty niklowane, chromowane i cynkowane. Dzięki dużej różnorodności magnesów wyposażonych we wszystkie popularne rodzaje gwintów znalezienie magnetycznego uchwytu odpowiadającego potrzebom konkretnej konstrukcji nie stanowi dzisiaj najmniejszego problemu.

Najmniejsze modele uchwytów magnetycznych z gwintem wewnętrznym można wykorzystać jako element systemów mocujących do niewielkich klap czy łączników stosunkowo lekkich części. Uchwyty z gwintami M6 i o wyższej numeracji oferują już znacznie większą siłę magnetycznego przyciągania, w związku z czym można wykorzystywać je do przyciągania znacznie cięższych elementów konstrukcyjnych. Takie magnesy znajdą zastosowanie m.in. w przemyśle, budownictwie czy motoryzacji.

Wiercenie w Betonie

Redakcja Building-Solutions

Pasjonat architektury i zrównoważonego rozwoju, z zawodowym doświadczeniem w branży budowlanej. Na co dzień eksploruję nowe technologie i materiały, które wprowadzają innowacje w każdą przestrzeń – od domowego zacisza po wielkoskalowe projekty przemysłowe.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?