Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś
Budownictwo budynki biurowe

Klasyfikacja budynków biurowych. Biurowce klasy A,B

Data publikacji 15 lutego 2021


Jeżeli pragniemy zainwestować we wzniesienie od podstaw lub też renowację budynku biurowego celem jego dalszej odsprzedaży lub jeśli zainteresuje nas wynajem biur, pod uwagę wziąć powinniśmy gro czynników. To one przesądzą o tym, czy wydane na realizację przedsięwzięcia pieniądze się zwrócą, czy też nie. Oczywistym jest, że aby budowla wzbudzała zainteresowanie potencjalnych nabywców lub najemców, musi ona być zlokalizowana w atrakcyjnej lokalizacji oraz w pobliżu miejskiej infrastruktury komunikacyjnej, jednakże to nie wszystko – pod rozwagę musimy wziąć także klasę biurowca.

Jak wynika z prowadzonych przez nas na przestrzeni ostatnich miesięcy badań i analiz, konsumenci są żywo zainteresowani przede wszystkim dwoma klasami, a mianowicie – A i B. Czym się one charakteryzują oraz dlaczego są tak chętnie wybierane? W ramach tego artykułu postaramy się odpowiedzieć na obydwa te pytania, które z pewnością nurtują naszych czytelników.

W telegraficznym skrócie powiedzieć można, że biurowce klasy A to budowle charakteryzujące się najwyższym możliwym standardem, zarówno jeżeli chodzi o ich wygląd zewnętrzny, wystrój poszczególnych pomieszczeń, jak również – dostępne dla zainteresowanych udogodnienia. To właśnie tego typu budowle pochwalić się mogą najbardziej optymalną infrastrukturą techniczną, która bez wątpienia spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających konsumentów. Najczęściej już na etapie ich projektowana wzięto pod uwagę różne czynniki zewnętrzne, takie jak lokalizacja, dystans do kluczowych z punktu widzenia prowadzonej działalności punktów usługowych oraz sklepów, czy w końcu duży parking (niekiedy nawet podziemny), z którego korzystać będą mogły osoby zatrudnione w biurowcu oraz interesanci pragnący skorzystać z ich wsparcia. Wszystkie te udogodnienia wiążą się jednakże z jedną istotną bolączką, która jednakże z punktu widzenia inwestora jest największą korzyścią całego przedsięwzięcia – mowa oczywiście o wysokości czynszu, który w przypadku biurowców klasy A do najniższych nie należy…i to delikatnie rzecz ujmując. 

Nieco inaczej przedstawia się kwestia jeżeli chodzi o budowle należące do klasy B. Co prawda w wielu przypadkach nie są one najnowsze i wymagają pewnego wkładu początkowego, aby możliwe było ich przywrócenie do dawnej świetności, jednakże z uwagi na lokalizację oraz dostęp do wszelkiego niezbędnego osprzętu możemy mieć przekonanie graniczące niemalże z pewnością, że po sfinalizowaniu wstępnych inwestycji obiekt szybko pozyska wysokiej klasy najemców, którzy to bez opóźnień uiszczać będą czynsz, co z kolei sprawi, że początkowe wydatki zostaną szybko pokryte, a następnie biurowiec zacznie na siebie stopniowo zarabiać. W przypadku budynków tego typu część zwrotu należy odłożyć na fundusz konserwacyjno-naprawczy, bowiem budowla może wymagać okresowego przeprowadzania takich działań, jednakże zapewniamy, że nie będą to duże koszty, natomiast samo utrzymywanie biurowca klasy B w wysoce zadowalającej kondycji nie będzie zadaniem karkołomnym ani czasochłonnym. 

Wiercenie w Betonie

Redakcja Building-Solutions

Pasjonat architektury i zrównoważonego rozwoju, z zawodowym doświadczeniem w branży budowlanej. Na co dzień eksploruję nowe technologie i materiały, które wprowadzają innowacje w każdą przestrzeń – od domowego zacisza po wielkoskalowe projekty przemysłowe.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?