Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś
Poradnik

Dlaczego warto zainwestować w fotowoltaikę czyli kolektory słoneczne

Data publikacji 3 września 2020


Trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie w swoim własnym domu bez prądu. Jest to po prostu niemożliwe i instalacja elektryczna i podłączenie do sieci to zawsze jedna z najważniejszych etapów na budowie. W ostatnich czasach powstało jednak sporo alternatyw dla tradycyjnej sieci, z której pobiera się prąd elektryczny. Mnóstwo osób decyduje się na takie nowatorskie rozwiązanie jak między innymi panele fotowoltaiczne czy kolektory słoneczne. Inwestycja na początku wydaje się duża, ale z biegiem czasu te koszty bardzo się zwracają i niezwykle maleją koszty związane z utrzymaniem domu. Warto dowiedzieć się więcej na ten temat i rozważyć takie rozwiązania. Dzięki temu, przynajmniej pod kątem energii elektrycznej , dom może stać się całkowicie samowystarczalny. W naszym klimacie jest coraz więcej naprawdę bardzo ciepłych i słonecznych dni. Inwestorzy, którzy zdecydowali się na nowoczesne panele niejednokrotnie podkreślają, że za prąd płacą minimalne rachunki w skali roku.

nowoczesne rozwiązania energetyczne dla domu

Dzisiaj samowystarczalny dom to coraz bardziej dostępna opcja nawet dla tak zwanego przeciętnego Kowalskiego, który wcale nie chce wystawić sobie nieruchomości za kilka milionów złotych. Nowoczesne technologie po prostu tanieją i naprawdę wchodzą pod strzechy. Dzięki temu sięga po nie coraz więcej ludzi. Na rynku powstaje wiele bardzo dobrych firm ze specjalistami, którzy doradzą jeżeli chodzi o najlepsze rozwiązania oraz dokonają wyceny. Dzięki temu można na spokojnie się zastanowić i podjąć dobrą decyzję. Oczywiście nie da się tego ukryć, że koszt kolektorów słonecznych dla domu jednorodzinnego z pewnością podwyższa ogólną kwotę przeznaczoną na inwestycję. Dom buduje się jednak na lata i często z myślą również o kolejnych pokoleniach. Dla bardzo wielu osób niebagatelne znaczenie ma również ekologia i sięganie po czyste rozwiązania. Szeroko rozumiana fotowoltaika to bez wątpienia właśnie coś bardzo na plus jeżeli chodzi o ekologię, bo wykorzystuje się tutaj po prostu energię ze słońca, która następnie jest w odpowiedni sposób transformowana w energię elektryczną. Wszelkie proekologiczne rozwiązania cieszą się tak dużą popularnością i są bardzo wspierane również przez rząd. Oznacza to ni mniej, ni więcej, że w wielu gminach można starać się o różnego rodzaju dofinansowania do kolektorów słonecznych i paneli fotowoltaicznych. Są one przyznawane z różnych funduszy i środków przeznaczonych generalnie na ochronę środowiska i ekologię. Modernizacja budynku lub wprowadzenie takich rozwiązań do nowo wybudowanego domu, może zatem łączyć się z dużą mniejszymi kosztami. Najlepiej dowiedzieć się więcej na ten temat w swoim Re rejonowym Urzędzie Gminy. Można też znaleźć odpowiednie strony w internecie i tam zasięgnąć informacje na temat różnych programów, w ramach których będzie się następnie starało o pieniądze

nowoczesne źródła energii elektrycznej dla domu

W polskim krajobrazie można zauważyć coraz więcej budynków, na których zamontowane są panele fotowoltaiczne i kolektory słoneczne. Spadziste dachy pochłaniają energię ze słońca i oddają ją następnie w postaci prądu. Oczywiście ten odrobinę poetycki opis jest bardzo dużym skrótem myślowym. Za tą technologią stoją przecież nowoczesne rozwiązania wymagające inwestycji w sprzęt oraz same kolektory czy panele. Jeżeli chodzi o samą cenę takiej inwestycji to tutaj wszystko zależy tak naprawdę od samego metrażu powierzchni mieszkalnej. W zależności od tego, Jak dużo prądu będzie się używało do oświetlania pomieszczeń, zasilania różnego rodzaju sprzętu domowego, można zwyczajnie nastawiać się na mniejsze lub większe koszty. W przypadku domu dedykowanego dla jednej rodziny, w którym część mieszkalna ma około 120 – 150 metrów kwadratowych, trzeba nastawić się na koszty sięgające kilkunastu tysięcy zł. Wiele osób na etapie budowy domu zastanawia się nad tym, czy rzeczywiście inwestować w takie rozwiązania. Zdecydowanie właśnie wtedy najłatwiej jest to zrobić. Ten większy koszt zwraca się szybko i pozwala na samodzielność jeżeli chodzi o zapotrzebowanie na energię elektryczną dla domu. Co ciekawe, nadwyżkę takiej energii można też sprzedawać do sieci lub niejako ją sobie ta magazynować na przykład na miesiące, kiedy słońca jest mniej. Dzięki temu budynki stają się samowystarczalne tak naprawdę przez okrągły rok, bo w okresie słonecznej wiosny i słonecznego lata produkują bardzo dużo energii. To mądra strategia związana z inwestowaniem w rozwiązania dla domu, które sprawdzą się nawet za bardzo wiele lat.

Wiercenie w Betonie

Redakcja Building-Solutions

Pasjonat architektury i zrównoważonego rozwoju, z zawodowym doświadczeniem w branży budowlanej. Na co dzień eksploruję nowe technologie i materiały, które wprowadzają innowacje w każdą przestrzeń – od domowego zacisza po wielkoskalowe projekty przemysłowe.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?