Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś
Budownictwo

Często spotykane błędy podczas budowy domu, których należy unikać

Data publikacji 16 czerwca 2020


Budowa domu to skomplikowany, długotrwały i często frustrujący proces. Przed jej rozpoczęciem, a także już w trakcie, musimy podejmować wiele decyzji, których efekty będziemy czuli przez długie lata. W tych stresujących okolicznościach łatwo jest popełnić jakiś błąd, czy to z niewiedzy, czy chęci oszczędności. Warto w związku z tym zapoznać się z listą często spotykanych błędów podczas budowy domu, których zdecydowanie powinniśmy unikać.

Oszczędzanie na niewłaściwych aspektach budowy

Chęć oszczędzania jest jak najbardziej zrozumiała, jednak, jeśli będziemy oszczędzali na niewłaściwych aspektach budowy, prędzej czy później będzie to miało dla nas negatywne efekty i prawdopodobnie stracimy jeszcze więcej pieniędzy. Przykładem może być tutaj zakup złej jakości materiałów czy wynajęcie pierwszej lepszej ekipy budowlanej, która zaoferuje nam niskie stawki.

Kiepskiej jakości materiały budowlane mogą często na pierwszy rzut oka wyglądać podobnie, jak materiały znacznie droższe, ale różnice w ich parametrach są często ogromne. Przykładowo, wysokiej klasy rurociągi preizolowane pex podwójne będą lekkie, elastyczne i żywotne. Ich cecha charakterystyczna to niskie straty ciepła, co w konsekwencji oznacza większą wydajność energetyczną. Z kolei słaby produkt może łatwo ulegać awarii, mieć duże straty ciepła i być ciężki oraz trudny w montażu.

Dlatego też warto kupować tego typu materiały tylko ze sprawdzonych źródeł, takich jak to: https://synco.pl/oferta/rurociagi-preizolowane-pex/podwojny/. Oszczędzimy sobie w ten sposób wiele problemów w przyszłości. Nawet jeśli w pierwszej chwili dzięki tanim materiałom oszczędzimy i wszystko będzie wydawać się działać poprawnie, to po jakimś czasie instalacja może na przykład zacząć przeciekać, co będzie potencjalnie wiązać się z bardzo dużymi stratami materialnymi, a także dużą ilością stresu.

Podobnie jest z kwestią ekipy budowlanej. Jeśli postawimy na najtańszą możliwą opcję, musimy liczyć się z kiepskim wykonaniem, a potencjalnie nawet kosztownymi błędami. Budowa może się niepotrzebnie przeciągać, a w skrajnych przypadkach zdarza się nawet, że usługodawcy znikają bez śladu bez jej dokończenia.

Czy to oznacza, że na budowie w ogóle nie można oszczędzać? Można, jednak jedynie na elementach, które nie wpłyną na jakość skończonego produktu. Mowa tutaj na przykład o projekcie budynku. Prosta bryła i niewielka ilość pomieszczeń nie muszą wcale równać się brzydkiemu, nieinteresującemu domowi, a równa się sporym oszczędnościom.

Niewłaściwe zarządzanie funduszami

Jesteśmy dopiero w połowie budowy, a jakimś cudem wszystkie przeznaczone na nią fundusze wyparowały? Nie jest to wcale takie nieprawdopodobne. Bez dokładnego i precyzyjnego zaplanowania wydatków, a następnie powstrzymania się od nieprzewidzianych w nakreślonym planie zakupów, łatwo jest doprowadzić do takiej sytuacji.

Powinniśmy stale nadzorować ilość środków przeznaczonych na budowę domu, która jeszcze nam pozostała i sprawdzać, czy jest ona zgodna z przyjętymi założeniami. Warto odseparować ją od głównego rachunku bankowego, aby, z powodu zmieszania jej z innymi funduszami, przypadkiem nie wydać jej na inne potrzeby.

W przeciwnym wypadku może się okazać, że trzeba na jakiś czas wstrzymać budowę bądź na przykład pożyczyć pieniądze od rodziny czy znajomych, aby dokończyć ją w terminie. Pamiętajmy, że jeśli dom budujemy za pomocą kredytu hipotecznego, to bank będzie wymagał od nas potwierdzenia wydatków, jakie ponieśliśmy (na przykład poprzez faktury czy rachunki), aby mieć pewność, że nie wydaliśmy pożyczonych środków niezgodnie z ich przeznaczeniem.

Jak wybrać idealną pompę ciepła

Redakcja Building-Solutions

Pasjonat architektury i zrównoważonego rozwoju, z zawodowym doświadczeniem w branży budowlanej. Na co dzień eksploruję nowe technologie i materiały, które wprowadzają innowacje w każdą przestrzeń – od domowego zacisza po wielkoskalowe projekty przemysłowe.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Wiercenie w Betonie