Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś
Budownictwo

Czym jest precertyfikat WELL i jaka jest jego funkcja?

Data publikacji 14 kwietnia 2020

Coraz więcej nieruchomości w Polsce ma certyfikat WELL. Dzięki niemu budynki mogą zyskać na wartości. Zdobycie takiego certyfikatu to jednak długi proces. Dużo szybciej można jednak zdobyć precertyfikat WELL.

Certyfikat WELL (The Well Building Standard) został stworzony przez International WELL Business Institute. Dzięki certyfikacji mamy pewność, że budynek jest przyjazny człowiekowi i bezpieczny dla jego zdrowia. Aby certyfikat WELL mógł zostać przyznany, ocenianych jest aż 100 czynników związanych z danym budynkiem. Inspektorzy koncentrują się przede wszystkim na zdrowiu, komforcie i dobrostanie użytkowników ocenianego budynku.

Czym różni się precertyfikat WELL od certyfikatu WELL?

Zanim jeszcze budynek otrzyma certyfikat WELL, możliwe jest uzyskanie precertyfikatu WELL. Dlaczego International WELL Business Institute proponuje precertyfikację budynków? Najpierw trzeba wyjaśnić, że budynek z certyfikatem WELL zyskuje na wartości. Właśnie z tego powodu inwestorzy budynków chętnie chwalą się certyfikacją, gdy poszukują najemców. Problem polega na tym, że przyznanie certyfikatu WELL zajmuje dużo czasu, ponieważ budynek musi przejść proces oceny. Wszystko zaczyna się już na etapie projektowania obiektu, a kończy  po rozpoczęciu jego użytkowania. Dopiero po takim skomplikowanym audycie nadawany jest certyfikat WELL i dopiero wtedy właściciel budynku może publicznie informować, że jego obiekt został certyfikowany. To może być problem, ponieważ inwestor często szuka najemców już na etapie budowy obiektu. Dlatego właśnie wprowadzono precertyfikat WELL, który można uzyskać już na etapie tworzenia projektu budynku.

Jak jest funkcja precertyfikatu WELL?

Posiadanie certyfikatu WELL może przesądzać o tym, że najemca zdecyduje się na wybór danego budynku. Aby ułatwić zatem zdobycie najemców, wprowadzono precertyfikację WELL, dzięki które nie trzeba czekać z ogłoszeniem certyfikacji do zakończenia budowy obiektu. Inwestor może złożyć wniosek o precertyfikację już na etapie tworzenia projektu. Dzięki temu nie musi czekać do zakończenia długiego procesu przyznawania certyfikatu WELL i może wcześniej ogłosić, że jego budynek został zaprojektowany i jest budowany zgodnie z wymogami WELL. Precertyfikat jest przyznawany po weryfikacji dokumentów projektowych i procedur funkcjonowania budynku, które będą w nim wdrażane.

Dlaczego warto mieć precertyfikat WELL? 

Precertyfikat ma kilka istotnych zalet. Przede wszystkim potwierdza, że planowane rozwiązania techniczne spełniają wymogi certyfikatu WELL. To oznacza, że łatwiej będzie uzyskać taki certyfikat po zakończeniu budowy. Do tego na etapie uzyskiwania precertyfikatu można wprowadzić do projektu niezbędne zmiany, żeby spełnić standardy WELL.

Inną zaletą precertyfikatu WELL jest jego siła marketingowa. Taki precertyfikat może być ważnym argumentem przy poszukiwaniu najemców. Decydując się na wynajem powierzchni biurowej w budynku precertyfikowanym, firma inwestuje w zdrowie i szczęście pracowników, co przekłada się na ich większą produktywność i mniejszą absencję chorobową.

Jeśli inwestor planuje certyfikować budynek, powinien wziąć pod uwagę jego precertyfikację WELL. To pozwoli mu zyskać korzyści już na etapie budowy obiektu.

 

Wiercenie w Betonie

Redakcja Building-Solutions

Pasjonat architektury i zrównoważonego rozwoju, z zawodowym doświadczeniem w branży budowlanej. Na co dzień eksploruję nowe technologie i materiały, które wprowadzają innowacje w każdą przestrzeń – od domowego zacisza po wielkoskalowe projekty przemysłowe.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?