Rusztowania na budowę
Data publikacji 4 października 2019
Ten tekst kierujemy szczególnie do osób, które planują rozpocząć budowę lub działania remontowe i zastanawiają się, jak wybrać rusztowanie do prac elewacyjnych lub innych zadań wykonywanych na wysokościach. Z pewnością osoby, które trudnią się takim fachem na co dzień, są zorientowane w tej tematyce, aczkolwiek im również nie zaszkodzi lektura tego tekstu, gdyż, jak to mówią – wiedzy nigdy dość!
Dobre rusztowanie – to znaczy jakie?
Jeszcze jakiś czas temu rusztowania zbijało się z desek lub specjalnych masywnych segmentów metalowych, które nakładane na siebie tworzyły stelaż, na którym opierało się podesty. Nie trzeba wspominać, że to bardzo czasochłonna i mozolna praca, szczególnie w momencie, gdy taką konstrukcję trzeba było rozbierać i przenosić parę metrów obok. Dzisiaj w miejscach takich jak sklep remontowo-budowlany Bricoman dostępne są aluminiowe rusztowania drabinowe (https://www.bricoman.pl/materialy-budowlane/drabiny-betoniarki-taczki-zageszczarki/rusztowania), które dzięki zastosowaniu nowatorskich technik są dużo bardziej funkcjonalne, lżejsze i wg zadowolonych klientów pozwalają na dużo lepszą wydajność podczas pracy.
Rusztowania – rodzaje
Oczywiście wybór rusztowania uzależniony będzie od rodzaju prac. Inny rodzaj konstrukcji będzie wymagany podczas ocieplania małego domku letniskowego, a inny do prac remontowych przy wieży ratuszowej. W sklepie remontowo-budowlanym Bricoman dostępne są rusztowania drabinowe, które dzięki zastosowaniu specjalnej techniki można łączyć ze sobą, tworząc coraz to wyższą konstrukcje. Znajdą się tutaj także rusztowania typu Faraone, czyli specjalne konstrukcje segmentowe, które można rozbudowywać w dowolny sposób. Nie zabraknie również klasycznych pojedynczych ram do rusztowania, z których stworzymy stabilną i bezpieczną konstrukcję.
Jakie musi być rusztowanie?
Warto zaznaczyć, że wszystkie z wymienionych typów spełniają dwa najważniejsze aspekty, jakimi bez wątpienia powinien odznaczać się tego typu sprzęt. Przede wszystkim będzie to bezpieczna konstrukcja, która zadba o życie i zdrowie samych pracowników, jak również osób postronnych. Druga zaleta to funkcjonalność, o której pisaliśmy we wcześniejszych akapitach. Pomimo, że elementy rusztowania są bardzo solidne, nie czyni ich to ciężkimi – wszystkie segmenty mogą być z łatwością przenoszone przez człowieka.
Podsumowując, przedstawiliśmy jak z biegiem czasu przekształciły się rusztowania na budowę, z których korzysta się obecnie podczas prac budowlanych, podzieliliśmy typu rusztowań ze względu na przeznaczenie i rodzaj oraz wykazaliśmy podstawowe cechy, które z pewnością okażą się przydatne podczas działań budowlanych. Mamy nadzieję, że ten artykuł okaże się przydatny zarówno dla osób, które na co dzień wykonują prace na wysokościach, jak i tych, którzy planują budowę i stworzenie swojego pierwszego rusztowania.