Ochrona pomp ciepła przed zamarzaniem – poznaj zawory antyzamarzaniowe
Data publikacji 11 grudnia 2023Pompy ciepła charakteryzują się bezawaryjnością, wysoką sprawnością oraz bardzo długą żywotnością systemu. Oczywiście, nawet najbardziej nowoczesne urządzenia nie są wolne od awarii. W kontekście pompy ciepła musimy liczyć się z ryzykiem zamarznięcia jej jednostki. Jakie rozwiązanie zastosować, aby uchronić ją przed tym zjawiskiem? Zapraszamy do artykułu.
Pompa ciepła monoblok zamarzanie – przyczyna
Pompa ciepła monoblok jest przystosowana do skutecznej pracy na zewnątrz – nawet w przypadku ekstremalnie niskich temperatur. Problem z jej zamarzaniem pojawia się tylko wtedy, gdy podczas braku w dostawie energii, gospodarstwo domowe nie jest wyposażone w system zasilania awaryjnego. W przypadku jego braku, medium w układzie zamarza i tym samym zwiększa swoją objętość, powodując rozszczelnienie systemu.
Właśnie z tego powodu ochrona pomp ciepła przed zamarzaniem jest wręcz obowiązkiem każdego właściciela instalacji – nie tylko w celu zachowania gwarancji, ale również jej bezawaryjnej pracy. Poniżej przedstawiamy rozwiązania, które zabezpieczą instalację przed zamarzaniem.
Pompa ciepła zamarzanie – jakie rozwiązania zastosować, aby zapobiec problemowi?
Teoretycznie, na rynku istnieje kilka rozwiązań problemu z zamarzaniem pompy ciepła – m.in. zastosowanie zasilania awaryjnego czy użycie substancji niskozamarzającej, czyli glikolu. Jednak w praktyce ich zastosowanie może okazać się problematyczne i wiąże się dodatkowymi kosztami, których ponoszenie nie jest konieczne. Optymalne rozwiązanie to wyposażenie pompy ciepła wzawory antyzamarzaniowe, które działają na zasadzie wywoływania kontrolowanego ruchu wody, przez co zamarzanie pompy ciepła nie jest możliwe. Przyjrzyjmy się więcej bliżej temu rozwiązaniu, biorąc pod lupę flagowe urządzenia firmy Calefii – zawory antyzamarzaniowe z serii iStop®.
Zawory antyzamarzaniowe iStop® firmy Caleffi
Na rynku dostępne są dwa rodzaje zaworów z serii 108. – jego podstawowa wersja oraz wariant 108 iStop® z czujnikiem powietrza. Zawory otwierają się natychmiast po wykryciu obniżenia temperatury wody poniżej 3°C – jednak nie w celu jej całkowitego i natychmiastowego pozbycia się, a jedynie delikatnego skapywania. To zapobiega tworzeniu się lodu w układzie, chroniąc jego wszystkie elementy. Natomiast gdy temperatura na zewnątrz wzrośnie powyżej 4°C, zawór zamknie upust cieczy. To właśnie wyróżnia go od powszechnie stosowanych zaworów spustowych, które zrzucają całą wodę z układu. Zadanie zaworu jest proste – utrzymanie stałego, lecz niewielkiego przepływu, dzięki czemu zamarzanie pompy ciepła nie jest możliwe.
Warto zaznaczyć, że obie wersje zaworu działają na tej samej zasadzie. Zawór antyzamarzaniowy z czujnikiem powietrza rekomendowany jest dla pompy ciepła z czynnikiem grzewczym oraz chłodniczym o niskim parametrze.
Przerwy w dostawie energii elektrycznej stają się w Europie coraz bardziej powszechne – szczególnie podczas intensywnych opadów śniegu zimą. Wdrażanie rozwiązań takich jak wyposażenie pompy ciepła w zawory antyzamarzaniowe staje się już więc koniecznością.
Chcesz dowiedzieć się więcej o zamarzaniu pompy ciepła i działaniu zaworów antyzamarzaniowych? Przeczytaj artykuł na blogu Caleffi pt. „Zamarzanie pomp ciepła – przyczyny, skutki i rozwiązania” i upewnij się, że zawory z serii 108. to optymalne i słuszne rozwiązanie dla wydajności pracy instalacji.
Materiał zewnętrzny