Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś
Budownictwo Pasy bezkońcowe

Pasy bezkońcowe do szlifierek taśmowych

Data publikacji 29 września 2022

Papier do szlifierki taśmowej, czyli pas bezkońcowy, służy do szlifowania płaszczyzn oraz krawędzi i pozwala uzyskać doskonałe rezultaty jakościowe.

Szlifierki taśmowe a rodzaje pasów ściernych

Pasy bezkońcowe to szeroka gama narzędzi ściernych wykorzystywanych wyłącznie do szlifowania mechanicznego na różnych typach szlifierek taśmowych. Zalicza się do nich ręczne szlifierki i pilniki taśmowe, jak też szlifierki do rur, tzw. pantografy. Napędzane są one elektrycznie i zaliczane do grupy elektronarzędzi. Pewien wyjątek stanowią tu ręczne pilniki pneumatyczne. Kolejna grupa sprzętu to taśmowe szlifierki stacjonarne. Jest dość liczna i grupuje maszyny o różnym przeznaczeniu materiałowym i zaawansowaniu technicznym – od prostych stołowych szlifierek taśmowych z dociskiem ręcznym, które najczęściej można spotkać na stolarniach, do kombajnów CNC sterowanych numerycznie wykorzystywanych w przemyśle. Wśród taśmowych szlifierek stacjonarnych wyróżnia się szlifierki bezkłowe, stołowe, szerokotaśmowe, do szlifowania kształtowego, powierzchniowego lub krawędziowego.

Dla tych grup maszyn produkuje się różne taśmy bezkońcowe. Pasy do elektronarzędzi mają podłoże płócienne lub włókninowe (głównie stosowane w pilnikach), zaś przeznaczone do taśmowych szlifierek stacjonarnych – papierowe, płócienne, poliestrowe lub włókninowe. Drugą bardzo istotną różnicą pomiędzy tymi dwoma rodzajami narzędzi ściernych są ich odmienne wymiary. Należy tu zauważyć, że tylko pasy bezkońcowe do elektronarzędzi oraz szlifierek taśmowych  czołowych producentów mają wymiary standaryzowane.

Pasy bezkońcowe do elektronarzędzi

Jak wspomniano, pasy do elektronarzędzi produkowane są z bazowych materiałów ściernych o podłożu płóciennym. Wykorzystuje się na nie płótna lekkie elastyczne (JF), ciężkie (X) i ciężkie elastyczne (XF) o nasypach ściernych z ziarna elektrokorundowego lub węglika krzemu oraz o spoiwie z żywic syntetycznych. Pasy bezkońcowe do elektronarzędzi ze ścierniwem elektrokorundowym to narzędzia uniwersalne, którymi szlifuje się drewno, metale, farby, lakiery itp. Najczęściej wykorzystuje się je do obróbki miękkiego drewna litego o podłużnych słojach. Tego rodzaju pasy bezkońcowe do elektronarzędzi to narzędzia bardzo popularne wśród stolarzy, a także majsterkowiczów i hobbystów, którzy zajmują się np. renowacją swoich altan ogrodowych. Omawiane pasy do elektronarzędzi mogą być wykorzystane zarówno do szlifowania zgrubnego czy usuwania utlenionych czy uszkodzonych pokryć z farb czy lakierów, jak i szlifowania międzyoperacyjnego oraz wykończeniowego. Ich zakres granulacji najczęściej znajduje się w przedziale P24-P180.

Zupełnie inne pole zastosowań mają pasy do elektronarzędzi z ziarnem ściernym z węglika krzemu. Ich domeną bowiem jest obróbka szlifierska szkła, metali nieżelaznych, a także kamienia i tworzyw sztucznych. Podobnie jak pasy elektrokorundowe mogą być użyte do każdego rodzaju obróbki szlifierskiej – od oczyszczania powierzchni z zabrudzeń i zgrubnego jej wyrównywania do szlifowania wykończeniowego. Narzędzia te bowiem dostępne są bowiem w granulacjach od P24 do P320.

Pasy bezkońcowe do stacjonarnych szlifierek taśmowych

Taśma do szlifierki taśmowej to dość szerokie pojęcie – gdyż w grupie tych narzędzi, jak już wspomniano, są pasy bezkońcowe produkowane na bazie papierów ciężkich, płócien technicznych lekkich (typu J), lekkich elastycznych (JF), ciężkich (X), ciężkich elastycznych (XF), a także ciężkiej tkaniny poliestrowej (Y) oraz wzmocnionej włókniny szlifierskiej. Każda taśma do szlifierki taśmowej, np. produkcji Klingspor, oprócz wykonanej z włókniny, pokryta jest spoiwem z żywicy syntetycznej, które służy do mocowania ziarna ściernego z elektrokorundu, elektrokorundu cyrkonowego albo węglika krzemu. Jego ogólny zakres granulacji jest dość szeroki, bowiem mieści się w granicach od P24 do P600. Pod względem gęstości rozmieszczenia ziarna papier ścierny do szlifierki taśmowej może być produkowany albo z nasypem otwartym, albo półotwartym, albo zamkniętym. Łącząc jego dwa końce, stosuje się połączenie ukośne na zakładkę albo na tzw. styk. Oba złącza zostały zestandaryzowane. W przypadku złącz zakładkowych ich formę oznacza się cyfrowo jako F1, F2 lub F5, zaś w wypadku stykowych – cyfrowo i literowo, np. F3G, F4G, F6G, F7G (dla taśm papierowych, płóciennych i poliestrowych) lub 3W/4W (dla włókninowych).

Pod względem swoich wymiarów papier do szlifierki taśmowej, jak już wspomniano, nie zawsze jest standaryzowany. Jego wymiary zależą od szlifierki taśmowej, na której będzie wykorzystywany. Dlatego papier ścierny do szlifierki taśmowej zamawia się indywidualnie, dokładnie określając, poza rodzajem, jego długość i szerokość.

Papier ścierny do szlifierki taśmowej ma bardzo szeroki zakres zastosowań. Można nim, w zależności od wykonania, obrabiać niemalże każdy materiał. Na ogólnej liście materiałów, do których obróbki można zastosować papier do szlifierki taśmowej, są: stale węglowe, nierdzewne i stopowe, aluminium, metale nieżelazne, drewno lite twarde i miękkie, MDF, sklejki, płyty wiórowe, guma, szkło, tworzywa sztuczne, farby, lakiery, szpachle, ceramika, kamień itd. Materiały te można taśmami bezkońcowymi szlifować zgrubnie, międzyoperacyjnie, jak i wykańczająco, uzyskując doskonałe rezultaty zarówno pod względem jakościowym, jak i wydajności obróbki. Jak łatwo zauważyć, te cechy zadecydowały m.in. o powszechnym wykorzystaniu bezkońcowych taśm ściernych zarówno w rzemiośle, jak i przemyśle.

Wiercenie w Betonie

Redakcja Building-Solutions

Pasjonat architektury i zrównoważonego rozwoju, z zawodowym doświadczeniem w branży budowlanej. Na co dzień eksploruję nowe technologie i materiały, które wprowadzają innowacje w każdą przestrzeń – od domowego zacisza po wielkoskalowe projekty przemysłowe.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?