Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś
Poradnik

Jakie są koszty eksploatacji powietrznej pompy ciepła?

Data publikacji 29 sierpnia 2020


Powietrzne pompy ciepła są urządzeniami, które w ostatnich latach bardzo zyskały na popularności. W bardzo dobry sposób sprawdzają się one w klimacie umiarkowanym, dlatego są tak chętnie wybierane. Zastosowanie powietrznej pompy ciepła umożliwia wykorzystywanie powietrza do celów grzewczych budynków. Jej używanie może także służyć do podgrzewania wody użytkowej w lokalach mieszkalnych. Dlatego warto wiedzieć, jaka ilość energii jest potrzebna do efektywnego działania tego urządzenia oraz jakie koszty eksploatacyjne ze sobą niesie.

Podstawowe informacje

Powietrzna pompa ciepła jest jednym z rodzajów pomp ciepła. Wykorzystuje ona podczas swojego działania powietrze pobierane z atmosfery, które jest możliwe do uzyskania bez żadnych ograniczeń. Powietrzna pompa ciepła może pełnić bardzo istotne funkcje w budynku mieszkalnym. Z powodzeniem może ona zastąpić takie urządzenia jak piece gazowe, węglowe lub elektryczne. Dzięki temu może być wykorzystywana zarówno do ogrzewania pomieszczeń, jak i do podgrzewania wody użytkowej, wykorzystywanej w domu.

Zalety pompy ciepła

Powietrzna pompa ciepła posiada szereg zalet, dlatego warto zastanowić się nad jej montażem. Dzięki wykorzystaniu powietrznej pompy ciepła możliwe jest zmniejszenie ilości pojawiających się w atmosferze gazów cieplarnianych. Dzięki temu zmniejszony zostaje również poziom różnego rodzaju zanieczyszczeń o charakterze pyłowym i gazowym. Jest to bardzo istotne działanie, które związane jest z jakością powietrza w całej Polsce. Pompy ciepła mogą być także w bardzo dobry sposób połączone z różnego rodzaju nowymi technologiami. Dzięki temu wszystkie zasoby będą wykorzystane w optymalny sposób, co może powodować zmniejszenie się opłat za ogrzewanie lub chłodzenie się budynków, a także proces przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Wykorzystanie tego rodzaju urządzeń jest także zgodne z wieloletnią polityką prowadzoną przez Unię Europejską, dlatego powinno to być coraz częściej stosowane.

Powietrzna pompa w nowym budynku

Koszt eksploatacji powietrznej pompy ciepła zależny jest przede wszystkim od rodzaju budynku. W nowym budownictwie z całą pewnością będzie on inny, niż w starym. Koszt montażu powietrznej pompy ciepła jest bardzo porównywalny do kosztów instalacji tradycyjnych pieców gazowych, a nawet może być on niższy. Tego rodzaju urządzenia posiadają także stosunkowo niskie koszty eksploatacyjne, zwłaszcza w nowych i energooszczędnych budynkach.

Powietrzna pompa w starym budynku

Powietrzne pompy ciepła to także urządzenia, które mogą być montowane w starym budownictwie. Jeśli wszystkie urządzenia zostaną w odpowiedni sposób wybrane to koszty ich eksploatacji nie będą wysokie. Dotyczy to w szczególności opłat dokonywanych za zużycie prądu. Powietrzną pompę ciepła warto przede wszystkim dostosować do istniejącej instalacji. Często przy montażu nowych urządzeń wymagane jest przeprowadzenie szeregu modernizacji, co może być kosztowne. Jednak jest to element obowiązkowy, jeśli wybrana pompa ma działać w sposób skuteczny i efektywny.

Powietrzna pompa ciepła koszt eksploatacji

Koszty eksploatacji urządzeń takich jak powietrzne pompy ciepła są bardzo korzystne, zwłaszcza w porównaniu do kosztów innych rozwiązań. Dlatego jest to jedno z najbardziej optymalnych rozwiązań. Jednak warto je dostosować do konkretnego budynku i wziąć pod uwagę koszty instalacji tego rodzaju urządzenia. Można również wykonać dokładną analizę kosztów poszczególnych rozwiązań i ocenić, które z nich są najbardziej optymalne dla posiadanego przez nas budynku.

Wiercenie w Betonie

Redakcja Building-Solutions

Pasjonat architektury i zrównoważonego rozwoju, z zawodowym doświadczeniem w branży budowlanej. Na co dzień eksploruję nowe technologie i materiały, które wprowadzają innowacje w każdą przestrzeń – od domowego zacisza po wielkoskalowe projekty przemysłowe.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?